Megnyirbálták a katalánok statútumát

A spanyol alkotmánybíróság négy évig tartó huzavona után hétfő este közzétette az új katalán statútumról készített szakvéleményét, amelyet jelentősen, számos helyen megnyirbált. Josep Montilla, a katalán szocialista tartományelnök azonnal tiltakozott, és a statútum védelmében tüntetésre szólította a katalánokat július 10-ére.

2010. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki spanyol Néppárt még négy éve, 2006 júliusában támadta meg az alkotmánybíróságon az új katalán alaptörvényt, mert ellentétesnek tartotta az 1978-ban megszavazott alkotmány betűjével a 223 cikkelyből álló új dokumentum 111 cikkelyét, pontját vagy mondatát. A döntés igazi tárgyalása azonban már két éve húzódott és hétfőn a taláros testület csak a hetedik változatot tudta elfogadni, amely végleg törölt 14 cikkelyt és átfogalmazott 35-öt. Így a katalán nyelv nem kap meghatározó szerepet az országrész közigazgatásában és a közmédiumokban, tulajdonképpen kiürültek az önálló igazságszolgáltatásra vonatkozó részek, akárcsak az adószedésre vonatkozó új rendelkezések. Viszont benne maradt a legtöbb vitát és vihart kiváltó szó, amely a bevezetőben nemzetnek nyilvánította a katalánokat. María Emilia Casas, az alkotmánybíróság elnöke azzal indokolta ennek meghagyását, hogy „nincs jelentősége, mert nem perdöntő helyen szerepel”. A madridi alsóház egyébként még 2006. március 30-án szavazta meg a szöveget, amelyet további nyolc autonóm tartomány vett alapul.
A katalán pártok többsége még tavaly közölte, hogy ha csak egy vesszőt is változtatnak a többek között a kormánnyal is hónapokig egyeztetett szövegen, akkor csattanós választ kapnak a katalánoktól. Alfonso Guerra, aki 2005-ben is a madridi alsóház alkotmányügyi bizottságának elnöke volt, így érvelt a nemzet szó ellen: ha a katalánok nemzetnek tekintik magukat, akkor előbb vagy utóbb felteszik a kérdést: miért nincs még államunk? A 2005-ös vita legforróbb időszakában Felipe González szocialista exkormányfő még sarkosabban fogalmazott: Spanyolország területi egysége nem játék! A mostani döntés után Artur Mas, a katalán kereszténydemokrata–liberális pártszövetség, az Összetartás és Unió vezetője közérthetően fogalmazott első felindulásában: a spanyol alkotmánybíróság valósággal kiherélte a statútumot, és szerinte ezzel a madridi kormány tulajdonképpen felmondta a spanyol alkotmány 1978-as kidolgozásakor velük is kötött paktumot. Kedden Ernest Benach, az autonóm parlament elnöke kijelentette: a statútum megkurtítása a spanyol állam válságához vezethet. Szerinte az alkotmánybíróság durván megszegte az autonómia eddig elfogadott és érvényes szabályait. Josep Montilla hétfő óta tanácskozik a pártokkal és a jogászokkal, hogy elemezzék az új szöveget és megtárgyalják az alkotmánybírósági döntésre adandó választ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.