Kellemes meglepetés érte azokat a fiatalokat, akik az utóbbi néhány évben felsőfokú tanulmányaik alatt hallgatói hitelt vettek fel. Miközben ugyanis a banki kölcsönök törlesztőrészletei megint az egekbe szöktek, a diákhitel kamata történelmi mélypontra zuhant. A kamatcsökkenés nemcsak a kölcsönt újonnan felvevőket érinti, hanem a régi adósokat és a már törlesztőket is. A kedvezőbb kamat nem a havi törlesztőrészletet, hanem a futamidőt csökkentheti.
– A diákhitel szerencsére nem függ a svájci franktól, így a helvét valuta árfolyam-emelkedése nincs hatással a kölcsön kamatára. A hitelkeret egy részét a forintpiacon szerezzük be, másik részét pedig az Európai Fejlesztési Banktól (EIB) kapjuk a nagyon kedvező kamatok mellett – magyarázta az okokat Őri András, a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatója. A szakember leszögezte: az EIB-vel kötött kedvező szerződés jótékonyan hat a szükséges hitelkeret forrásköltségére. Szintén kedvező, hogy jelenleg itthon is viszonylag olcsón lehet kölcsönhöz jutni, mert a kamatok nagyon alacsonyak. E két tényezőnél is meghatározóbb azonban, hogy a központ főként azért jut kedvező feltételek mellett kölcsönhöz, mert az állam kezességet vállal érte.
A diákhitelnek a lakáskölcsönökkel ellentétben alacsony a kockázata is. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a Diákhitel Központ a jogszabályok értelmében nem termelhet profitot. A másik fontos tényező, hogy nagyon kevés a bedőlt hitel. Ezek száma négyezer körül van, vagyis az összes törlesztő 3-4 százaléka került bajba. A diákhitelesek számára a változó kamat rejt kockázatot, hiszen azt évente kétszer felülvizsgálják. Előfordulhat, hogy egyetlen esztendő alatt akár 3 százalékot is változik a hitel kamata. Tavaly júniusban például még 11 százalék volt a kamat, idén mindössze 8,5 százalék. A törlesztők számára a legkomolyabb veszélyt nem a forintromlás, hanem az állás elvesztése jelenti. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a válság tavalyi tetőzésekor kétéves moratóriumot kért a kormánytól az állásukat elvesztő, illetve a például lakáshitellel is rendelkező adósok részére. Ennek értelmében tavaly júliustól törlesztőrészlete mérséklését kérheti minden olyan diákhitellel rendelkező adós, akinek fizetési nehézségei vannak. A fiatalok két év könnyítést kérhetnek, amikor nem a korábbi jövedelmük, hanem csak a minimálbér hat százalékát törlesztik, ez jelenleg 4290 forint.
– A rendelkezés továbbra is érvényben van, a bajbakerültek bármikor kérhetik törlesztőrészletük csökkentését. Eddig 1200-an éltek ezzel a lehetőséggel – mondta Őri András. Sokan azért kerülnek bajba, mert hanyagságból vagy más okból el sem kezdik a törlesztést. A diákhitel felvételét éppen ezért csak annak ajánlják, akinek valóban szüksége van rá, a pénzt hasznosan költi el, és tudomásul veszi, hogy a hitel később hosszú távú kötelezettséget jelent. A Diákhitel Központ féléves tartós nem fizetés után felmondja a hallgatóval kötött szerződést, és átadják az APEH-nak az adós adatait. Innentől kezdve az egykori hallgatónak már nem jár részletfizetés, tartozását egy összegben, kamatokkal együtt, 14 napon belül be kell fizetnie.
Az utóbbi években átlagosan a felsőoktatásba újonnan belépők 20 százaléka veszi fel a kölcsönt. Eddig összesen 291 ezren éltek a lehetőséggel, jelenleg 120 ezren törlesztenek, 72 ezren pedig néhány év alatt lerótták adósságukat.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?