Most is szórják a milliárdokat?

Akár többmilliárdos hátrányt is okozhat a fővárosnak a jelenlegi városvezetés és a vízművek külföldi tulajdonosainak megállapodása – derült ki Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén. A tanácskozáson azonban nemcsak az SZDSZ-ből távozott Demszky Gábor, hanem korábbi MSZP-s helyettese, az ingyenes BKV-t ígérő Horváth Csaba is kudarcot vallott: napirendre sem tűzték legújabb ötletét a félárú jegyek bevezetéséről.

2010. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem most kezdett komolytalanná válni a Fővárosi Közgyűlés, de ennek a testületnek már nem lenne szabad többet üléseznie – jelentette ki az MSZP-frakció által kezdeményezett rendkívüli ülésen Csomós Miklós, a Fidesz fővárosi frakcióigazgatója. Több előterjesztést Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes eleve visszavont. Ugyanakkor Demszky Gábor „független” főpolgármester kijelentette: augusztus végén még egy ülést hív össze „halaszthatatlan döntések” miatt. Demszky idegesen reagált arra, amikor napirendre került az 1997-ben részben privatizált Fővárosi Vízművek tulajdonosaival idén áprilisban elfogadott megállapodás visszavonásának kérdése. Bár a korábbi előterjesztést az MSZP támogatta, tegnap frakcióvezetőjük, Steiner Pál azt állította, a városvezetés tényeket hallgatott el előlük. Szerinte hirtelen kiderült, a Párizsban bejegyzett Suez, valamint a berlini RWE, a Hungáriavíz Zrt. részvényesei – fejlesztésekre hivatkozva – kompenzációt kérnek a fővárostól azért, mert a közgyűlés tavaly év végén csak egy forinttal emelte a vízdíjat. Feltehető az is, hogy a korábbi, 2008-as módosítás után mégsem szűnhetett meg a menedzsmentdíj. Akkor a fővárosnak is hasznot hajtó, 1,5 milliárd forintos osztalékról beszélt a balliberális vezetés, ám a főváros akár még az idén is fizetheti a csaknem hárommilliárdos díjat. Végül elfogadták azt az MSZP-s javaslatot, hogy a főpolgármester készíttessen egy pontosított megállapodást, továbbá megszavazták a fideszes Hutiray Gyula módosítását is, amely szerint az aláírt megállapodás sértheti a fővárosi önkormányzat érdekeit. Demszky Gábor azt hangoztatta, hogy szerinte jogszerűen jártak el.
Horváth Csaba (MSZP) ismét felsült, amikor kezdeményezését, hogy napirendi pontként tárgyaljanak a félárú tanuló- és nyugdíjas- BKV-jegyekről, pártján kívül senki sem támogatta. A pártja főpolgármester-jelöltje hetekkel ezelőtt még a „díjmentes tömegközlekedéssel” kampányolt.
A közgyűlés ugyanakkor módosította szmogriadó-rendeletét, amelyet jogszabályi változások indokoltak. Ennek alapján 2011. november 30. után tilos lesz Budapesten az avarégetés. A zöldhulladékot ezután komposztálják vagy elszállíttatják az ingatlantulajdonosok. A szmogriadó esetén leállítandó gépjárművek közlekedését környezetvédelmi minősítésük, a különféle színnel megjelölt matricák alapján tilthatják majd meg.
Az őszi önkormányzati választásig hátralévő időre a KDNP-s Jeneiné Rubovszky Csilla vette át az államtitkárrá kinevezett Rétvári Bence megüresedett fővárosi mandátumát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.