Neki nyolc

2010. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minél felháborodottabb nyilatkozatokat tesz közelgő fizetéscsökkentéséről Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, annál nagyobb ellenszenv övezi személyét. Nincs is ebben semmi rendkívüli. Adott egy pénzügyi vezető, a jegybank első embere, aki az ország mostani katasztrofális helyzetében nagyjából negyvenszer annyi pénzt keres, mint egy szerencsés helyzetben – állásban – lévő jól képzett szakmunkás. És több százszor annyit, mint egy segélyen tengődő munkanélküli vagy egy nyugdíjas. Simor András jogtalannak tartja, hogy az ő mostani nyolcmilliós fizetését ugyanúgy kétmillióban maximálják, mint a többi állami alkalmazottét. Érvelése végtelenül egyszerű: az ő pénzét törvény rögzíti. Hozhat ugyan új paragrafust az Országgyűlés, de – Simor érvelése szerint – az csak az őt 2013-ban felváltó jegybankelnökre vonatkozik. A feje tetejére állhat Orbán Viktor, sugallja a pénzember, az ő fizetése egy fillérrel sem lesz kevesebb.
Kétségtelen, hogy érzéke van a pénzhez Simor Andrásnak, aki annak idején offshore-lovagnak is beállt, az országhatáron kívül adózott. Már ennyi is elég ahhoz, hogy ne érzékenyüljünk el, amikor a bankelnök saját szomorú helyzetét taglalja. (Jelenlegi jövedelmének még a felét sem kapja meg egyesült államokbeli kollégája.) Simort a jelek szerint hidegen hagyja az ország állapota, amelyben nemhogy a jómódúak, de még a kevésbé tehetősek is adni akarnak, nemhogy csökönyösen ragaszkodni úgymond jussukhoz. (Jellemző, hogy már az augusztusi tűzijátékon is gondolkodnak, megtartsák-e.) Azt talán mondani sem kell, hogy a törvényesség őreként strázsáló baloldal számára Simor András már most a „Fidesz-diktatúra” potenciális áldozata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.