Nem ad be oltást az orvos

Több háziorvos is úgy döntött, hogy nem adja be a kötelező védőoltásokat, nem végez terhességi tanácsadást és halottkémlést. Szerintük ugyanis évek óta úgy látják el ezt a munkát, hogy senki sem fizet érte. Az egészségbiztosító és az ÁNTSZ azonban úgy véli: az érintettek ezzel szabotálják a kötelező feladataik elvégzését, ezért bírságot helyeztek kilátásba.

2010. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint másfél hónapja egyetlen kötelező védőoltást sem hajlandó beadni Keszthelyi Gyula tardi háziorvos. Döntéséről tájékoztatta az ÁNTSZ-t is. Arra kérte a hatóságot, ne szállítsa ki neki a vakcinákat, mert azokat úgysem használja fel. Nem is kapott egyetlen ampullával sem. A doktor nem végez terhességi tanácsadást és halottkémlést sem. Megítélése szerint ugyanis évek óta minden háziorvos úgy látja el ezeket a feladatokat, hogy senki nem fizet értük. Kifejtette: a jogszabály egyértelműen rendelkezik arról, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyeket az Egészségbiztosítási Alapból (E-Alap) kell finanszírozni, s melyek azok, amelyekre attól függetlenül, külön forrást kell biztosítania a központi költségvetésnek. Ez utóbbi kategóriába tartozik a kötelező védőoltások beadása, a terhességi tanácsadás és a halottkémlés is, amelyek elvégzésére külön szerződést kellene kötnie az egészségbiztosítónak – vélekedett Keszthelyi Gyula. A háziorvosok kizárólag az E-Alapból kapják a finanszírozásukat, így az – a háziorvos szerint – nem tartalmazhatja az említett (E-Alapból nem finanszírozható) orvosi feladatok ellenértékét.
*
A háziorvos kitart álláspontja mellett még akkor is, ha az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) kötött finanszírozási szerződés a szóban forgó tevékenységeket a kötelezően ellátandó feladatok közé sorolja. Keszthelyi Gyula szerint jogellenesen. Mint mondta: ez évek óta így megy, csak éppen senki nem foglalkozott a dologgal.
Hozzátette: az Egészségbiztosítási Alapból nem finanszírozható tevékenységekre – ezek közé tartozik a kötelező védőoltások beadásán, a terhességi tanácsadáson és a halottszemlén kívül sok minden más, a háziorvosokat nem érintő feladat is – a központi költségvetés az idén 3,9 milliárd forintot utal az OEP-nek. Keszthelyi Gyula szerint ebből a forrásból kellene ellentételezni számukra a szóban forgó orvosi tevékenységet, ám ők ebből a pénzből nem kapnak semmit, vagy legalábbis nem tud azzal elszámolni az egészségbiztosító. Ezért büntetőfeljelentést tett, ám azt az ügyészség elutasította, ami ellen panasszal élt. Megítélése szerint bíróságon akár öt évre visszamenőleg is követelhetné az elvégzett munka ellenértékét – azt ugyanis az alkotmány garantálja, hogy a szolgáltatásért ellenszolgáltatás jár –, így ennek lehetőségét is fontolóra veszi.
Lapunk kíváncsi volt arra is, hogy mi történik, ha a hozzá tartozó lakosok közül valakinek szüksége lenne az említett szolgáltatások valamelyikre. A szülők ellen például eljárás indítható, ha nem oltatják be gyermeküket a kötelezően előírt vakcinával, s ilyen esetben a bölcsődék is elutasíthatják a kicsit. A doktor erre úgy felelt: egyelőre nem volt ilyen igény, de ha lenne, akkor megszervezné, hogy egy másik orvos ellássa a pácienst.
Hetek óta tudomása van a helyzetről a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma egészségügyi államtitkárságának, az ÁNTSZ-nek és az OEP-nek is. Ez utóbbi két szervezet sajtóosztályán azt közölték lapunkkal, hogy az említett tevékenységek egyértelműen a háziorvosok által kötelezően ellátandó feladatok közé tartoznak.
Az egészségbiztosítónál még azt tették hozzá, hogy az E-Alapból a háziorvosoknak folyósított finanszírozásnak része – igaz, nincs külön megjelölve – az az összeg, amelyet a központi költségvetés az említett tevékenységek ellentételezésére biztosít. – E jogi álláspontról a problémát felvető orvost is tájékoztattuk, folyamatos kapcsolatban állunk vele – tették hozzá.
Keszthelyi Gyula álláspontját egyébként más háziorvos is osztja. Ő hasonlóan megtagadta a kötelező védőoltás beadását, a terhességi tanácsadást és a halottkémlést. Nála azonban már járt az ÁNTSZ. A hatóság figyelmeztetésben részesítette, s felhívta a – szerinte – jogellenes magatartás megszüntetésére. Ha ennek egy meghatározott időn belül nem tesz eleget a doktor, akkor – az ÁNTSZ tájékoztatása szerint – bírságot szabhatnak ki.
Arra a kérdésünkre, hogy mit tehet egy páciens, akinek olyan egészségügyi szolgáltatásra van szüksége, amelyet az említett jogvita miatt nem lát el az orvos, az ÁNTSZ sajtóosztálya azt közölte: a beteg jogosult az egészségügyi szolgáltatónál, illetve fenntartójánál panaszt tenni, s az ÁNTSZ-nél is bejelentheti az esetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.