Orvosok gyógyítanak engedély nélkül

Több ezer orvos, fogorvos és gyógyszerész dolgozik érvényes működési engedély nélkül, mert az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal hónapokat késik a szükséges dokumentumok kiállításával. Az orvosok állítják: a jogszabály szerint jelenleg nem gyógyíthatnának önállóan, csak felügyelet mellett, ám a hivatal ezt másként látja.

2010. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március végén körülbelül 35 ezer orvosnak, fogorvosnak és gyógyszerésznek járt le a működési engedélye. Újat azok kaphatnak, akik az elmúlt öt évben részt vettek a kötelező továbbképzéseken, s ezeken összegyűjtötték az előírt kreditpontokat. – Időben teljesítettem minden előírást, részt vettem a kötelező továbbképzéseken, s az erről szóló igazolásokat határidőre be is nyújtottam. Mégsem kaptam meg az új működési engedélyt – nyilatkozta lapunknak Keszthelyi Gyula háziorvos. Mint mondta, rengeteg kollégája jár hasonló cipőben, megítélésük szerint mindannyian jogellenesen dolgoznak. A jogszabály szerint ugyanis ilyen esetben csak felügyelet mellett gyógyíthatnának. – Képzeljük el, mi történne a betegellátással, ha ezt be is tartanánk! Összeomlana a rendszer, hiszen még egy gyógyszert sem írhatnék fel önállóan – szögezte le.
*
Keszthelyi Gyula szerint a jogszabály egyértelmű, s csak az rendelkezik érvényes működési engedéllyel, aki megkapta az erről szóló határozatot.
Másként látja viszont az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal elnöke. Paphalmi Rita lapunk kérdésére közölte: az érintett orvosok szabályszerűen dolgoznak, nincs szükségük felügyeletre sem, ha az engedély megújításához előírt minden követelménynek megfeleltek, s az új dokumentumot csak a hivatali ügyintézés csúszása miatt nem kapták meg. Mint mondta: az egészségügyi szakképesítéssel rendelkezők működési nyilvántartásának vezetése és az érvényességről szóló határozat kiállításának feladata nemrég került hozzájuk, ám kis szervezet lévén nem végeztek a munkával határidőre. – Az idén az orvosok, fogorvosok és a gyógyszerészek túlnyomó többségének lejárt a működési engedélye, így körülbelül 35 ezer dokumentumot kell megújítani, s az ehhez szükséges határozatot kiállítani – szögezte le Paphalmi Rita. Hozzátette: várhatóan heteken belül az ügyintézés végére érnek, s az új engedélyeket visszamenőlegesen, a régi lejáratát követő nappal állítják majd ki. A főigazgató szerint akadnak szép számmal olyanok is, akik azért nem kaphatták meg az új működési engedélyt, mert hiányosan nyújtották be a dokumentációjukat, s az elmaradást a felszólítás ellenére sem pótolták.
Egy neve elhallgatását kérő belgyógyász – aki szintén várja az új engedélyét – úgy fogalmazott: a megoldás azért is sürgető, mert az érintetteket súlyos joghátrány érheti például akkor, ha műhibapert indítanak ellenük. – Milyen lesz a pozíciónk egy ilyen ügyben, ha például a vitatott műtét idején nem volt működési engedélyünk, s a bíróság jogértelmezése szerint valóban csak felügyelet mellett dolgozhattunk volna? Érveljünk azzal, hogy „a hivatal elnöke azt mondta, nyugodtan dolgozhatunk engedély nélkül is”? – tette fel a kérdést.
Korábban a működési engedélyek megújítását a kamarák végezték. A feladatot azonban még a szabad demokrata egészségügyi vezetés előterjesztésére elvették tőlük, egyidejűleg a kötelező kamarai tagság megszüntetésével.
– Tudunk a kialakult állapotról, amire megítélésünk szerint azonnal megoldást kell találni. A helyzet így tarthatatlan – szögezte le lapunk kérdésére Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, s megjegyezte, hogy nem volt ilyen káosz ezen a területen, amikor a szakmai köztestületek végezték a működési engedélyek megújítását. Hozzátette: senki nem gondolhatja komolyan, hogy a kamarai jogkörök csorbítása után nekik kellene megoldaniuk a problémát. – Az orvosi kamarának nincs pontos felmérése arról, hogy hány kollégájuk dolgozik most érvényes engedély nélkül, de a szám valószínűleg valóban ezres nagyságrend lehet – hangsúlyozta Éger István.
Pontos számot Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke sem tudott mondani, de úgy fogalmazott: náluk is rengetegen jelezték a problémát. Szerinte is azonnal meg kell találni a megoldást.
– Az ápolóknál is vannak gondok, de esetükben nem olyan súlyos a helyzet. A több százezer érintettnek az orvosokkal ellentétben ugyanis nem egy adott naptári napon járt le a működési engedélye, hanem folyamatosan – közölte Balogh Zoltán, a Magyar Szakdolgozói Kamara elnöke.
Egyesek szerint egyébként Székely Tamás korábbi szocialista egészségügyi miniszter szakmai körökben ígéretet tett arra, hogy megoldást keres a problémára, például a régi működési engedélyek jogszabályi meghosszabbításával, ám ez mégis elmaradt. A kialakult helyzettel a Medical Tribune orvosi szaklap is foglalkozott.

Ostoba jogszabályok honlapja. Az egészségügyi ágazat felesleges, ésszerűtlen, ostoba jogszabályairól lehet majd bejelentést tenni egy hamarosan induló internetes oldalon. A honlapon a Nemzeti Erőforrás Minisztérium nemcsak bejelentéseket, hanem különféle javaslatokat, észrevételeket is vár. Mint azt Szócska Miklós, a szaktárca egészségügyi államtitkára közölte a napokban egy budapesti konferencián: már bejegyeztették a deregulacio.hu domainnevet, a portál nemsokára működni kezd. Elsősorban a szakma képviselőitől várnak majd jelzéseket, de bárki írhat az internetes oldalra. Szócska Miklós hangsúlyozta azonban: a honlapon főként olyan jogszabály-módosítási javaslatokat várnak, amelyeknek nincs költségvetési kihatásuk.
Az államtitkár egyébként az új szakmai együttműködés részének tekinti az említett internetes oldal működtetését is. Az egészségügyi ellátórendszer szereplőinek többször ígéretet tett arra, hogy nemcsak egy szűk vezetői körrel egyeztetnek, hanem minden jogszabály-módosítás előtt széles körű szakmai konzultációt folytatnak. – Nyílt kártyákkal játszunk, s ezt várjuk mindenkitől – szögezte le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.