A határozati javaslat iskolai emléknappá nyilvánítaná a trianoni békediktátum napját, június 4-ét. – Ezen a napon az iskolák tartsanak olyan foglalkozást, amelyen a gyerekek megismerkedhetnek a Trianont közvetlenül megelőző eseménnyel, a diktátum részleteivel és az utána kialakult helyzettel. A gyerekeknek már az iskolában meg kell ismerkedniük a teljes Kárpát-medencei magyarság helyzetével, és tudniuk kell, mi vezetett idáig – jelentette ki lapunknak Pokorni Zoltán, a javaslat egyik jegyzője.
Az egykori oktatási miniszter leszögezte: fontos, hogy a gyerekek ne csak a múlttal, hanem a jelennel is foglalkozzanak, ezért olyan előadókat is meg lehet hívni – például egy felvidéki vagy egy erdélyi közéleti személyt –, aki a határon túli magyarság mai helyzetét is elemzi. Amennyiben az Országgyűlés elfogadja a javaslatot, akkor ez lesz a negyedik emléknap az aradi vértanúk, a holokauszt és a kommunista diktatúrák áldozatainak iskolai emléknapja mellett. Az emléknapot az általános iskolák felső tagozatain és a középiskolákban tartják majd.
A Kárpát-medencei magyarság helyzetével és az elszakított területekkel a gyakorlatban is megismerkedhetnek majd a magyar iskolások. A határozati javaslat értelmében a felső tagozatosok számára osztálykirándulást kell majd szervezni a határon túli magyar területekre, ahol a gyerekek megismerkedhetnek a helyi nevezetességekkel és találkozhatnak határon túli diákokkal. A középiskolások számára már hosszabb kirándulást szerveznének, amelyen a diákoknak valamilyen karitatív tevékenységet, például iskolaudvar rendbetételét vagy kerítésfestést kellene végezniük, hogy így erősödjön bennük a határon túli magyarságért érzett felelősség. A határon túli kirándulásokat az állam kiemelten támogatná annak érdekében, hogy egyetlen gyerek se maradjon le az útról pénzhiány miatt. Az első két-három évben pályázati úton lehetne anyagi támogatást szerezni a kirándulásokhoz, majd a tapasztalatok alapján 2014 januárjától már normatív formában támogatnák a programokat.
Pokorni kifejtette: a kettős állampolgárságról szóló népszavazás súlyos kudarca után határozta el, ha módjában áll befolyásolni az ország oktatáspolitikáját, akkor közpénzből ösztönzik majd, hogy a gyerekek megismerhessék a határon túli magyarság helyzetét. A politikus 2006-ban lett a Hegyvidék polgármestere, és a budai kerületben meg is valósította a modellt.
– Mára sikerült elérnem, hogy minden XII. kerületi iskolás legalább egyszer eljut határon túli magyar területre. Az országos megvalósításra most kaptunk lehetőséget – tette hozzá.
Az indítványban szerepel még a Magyarok Házának létrehozása is, amely segítséget nyújthatna az osztálykirándulások, az iskolai emléknapok megszervezéséhez, előkészítéséhez. A várhatóan 2012-re felálló, a Terror Házához hasonló intézmény a Kárpát-medencei magyarság történetével, jelenével, sokféleségével, politikájával is foglalkozna. A javaslatot Pokorni Zoltán mellett Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke és Révész Máriusz képviselő jegyzi.
A határon túli osztálykirándulások kapcsán a Jobbik is benyújtott egy határozati javaslatot. A Vona Gábor, Dúró Dóra és Szávay István által jegyzett indítvány anynyiban tér el a fideszes javaslattól, hogy a határon túli magyar gyerekek anyaországba való kirándulását is támogatná. Külön pénzalapot hozna létre erre a célra, amelyből a határon túli magyar iskolásoknak ingyen biztosítaná a magyarországi szállást.
Így alázza meg Magyar Péter rendszeresen a nőket - videó