Patikalétesítési moratóriumot hirdetnek 2011. január 1-jéig a parlamentnek benyújtott javaslat szerint. Azonban ez alól lesznek kivételek: olyan településeken mégis kiadhatják az engedélyt, ahol nem működik közforgalmú vagy fiókgyógyszertár. Az is kivételt jelent, ha valahol a moratórium idején szűnt meg a közforgalmú gyógyszertár és a településen nem működik másik. A törvény 2010. augusztus 1-jei hatálybalépése előtt benyújtott patikaalapítási kérelmekre nem vonatkozik a moratórium, azokat a jelenleg hatályos szabályok alapján kell elbírálni. A módosítás nem érinti az intézeti, a fiók- és a kézigyógyszertárak alapítását sem. A patikaalapítás szabályait csak később véglegesítik – olvasható az előterjesztésben.
A Nemzeti Erőforrás Minisztériuma (Nefmi) szerint a javaslat tiszta helyzetet teremt az új szabályok megalkotásáig. A moratóriumot azzal indokolják, hogy a 2006-ban hozott liberalizáció miatt a gyógyszertárláncokban egyre meghatározóbb a nagykereskedők és a külföldiek jelenléte. A patikák növekvő számban válnak veszteségessé, ami miatt nagykereskedői érdekkörbe, illetve bezárásra kényszerülhetnek. Az elmúlt években elsősorban nagyvárosokban – és nem a vidéki kistelepüléseken – nyíltak új gyógyszertárak. A patikák készletezési és szolgáltatásminőségi problémákkal küzdenek, aminek romló ellátás a következménye. Megjelentek a szabálytalan működtetésre és szakmai tevékenységre utaló jelek is.
A csomag egy másik pontja szerint átmeneti fúziótilalmat is elrendelnek, amely szerint 2011. január 1-jéig a gyógyszertárat működtető vállalkozások összefonódását nem engedélyezik. A törvénymódosító csomagból kiderül az is, hogy ismét kap állami támogatást az a közforgalmú patika, amely egyedüliként biztosítja egy település ellátását, s a társadalombiztosító által támogatott gyógyszerekből forgalmazott éves árrése nem haladja meg a 12 millió forintot.
A Nefmi benyújtotta az Országgyűlésnek az Egészségbiztosítási Felügyelet (Ebf) megszüntetésére vonatkozó javaslatát is. Mint az az előterjesztésből kiderül: az Ebf egyes feladatai más szervezetekhez – a várólistákkal kapcsolatos dolgok például az egészségbiztosítóhoz – kerülnek. A felügyelet folyamatban lévő ügyeit áthelyezik egy megfelelő hatáskörű és illetékességű hatósághoz, ha pedig ilyen nincs, akkor megszüntetik az eljárást. Az Ebf megszüntetését azzal indokolja a tárca, hogy nem valósult meg az egészségügy piacának más pályára állítása. Így pedig feladat- és hatásköri párhuzamosságok jelentkeztek, s a működés – elsősorban a betegek jogainak védelme és az egészségbiztosító ellenőrzése terén – nem bizonyult kellőképpen hatékonynak. Állításuk szerint a szervezet megszüntetése ezen feladatok hatékonyságának növelésére, s a bürokrácia csökkentésére irányul.
Váltás. Napokon belül megtörténhet az ÁNTSZ élén a vezetőváltás – erről Réthelyi Miklós miniszter beszélt a Hír TV-nek. Falus Ferenc országos tiszti főorvos a napokban már jelezte a tárcának: mielőbb szükség lenne olyan vezetőre, aki partnere lehet a kormánynak. Mint mondta, régóta húzódik több nagyon fontos ügy.
Otromba módon viselkedett a román államfő Budapesten