Patikaalapítási moratórium január 1-jéig

Benyújtotta az Országgyűlésnek az első egészségügyitörvény-módosító javaslatcsomagot a Nemzeti Erőforrás Minisztériumát vezető Réthelyi Miklós. Az előterjesztésből többek között kiderül, hogy 2011. január 1-jéig lesz érvényben a patikaalapítási moratórium.

2010. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Patikalétesítési moratóriumot hirdetnek 2011. január 1-jéig a parlamentnek benyújtott javaslat szerint. Azonban ez alól lesznek kivételek: olyan településeken mégis kiadhatják az engedélyt, ahol nem működik közforgalmú vagy fiókgyógyszertár. Az is kivételt jelent, ha valahol a moratórium idején szűnt meg a közforgalmú gyógyszertár és a településen nem működik másik. A törvény 2010. augusztus 1-jei hatálybalépése előtt benyújtott patikaalapítási kérelmekre nem vonatkozik a moratórium, azokat a jelenleg hatályos szabályok alapján kell elbírálni. A módosítás nem érinti az intézeti, a fiók- és a kézigyógyszertárak alapítását sem. A patikaalapítás szabályait csak később véglegesítik – olvasható az előterjesztésben.
A Nemzeti Erőforrás Minisztériuma (Nefmi) szerint a javaslat tiszta helyzetet teremt az új szabályok megalkotásáig. A moratóriumot azzal indokolják, hogy a 2006-ban hozott liberalizáció miatt a gyógyszertárláncokban egyre meghatározóbb a nagykereskedők és a külföldiek jelenléte. A patikák növekvő számban válnak veszteségessé, ami miatt nagykereskedői érdekkörbe, illetve bezárásra kényszerülhetnek. Az elmúlt években elsősorban nagyvárosokban – és nem a vidéki kistelepüléseken – nyíltak új gyógyszertárak. A patikák készletezési és szolgáltatásminőségi problémákkal küzdenek, aminek romló ellátás a következménye. Megjelentek a szabálytalan működtetésre és szakmai tevékenységre utaló jelek is.
A csomag egy másik pontja szerint átmeneti fúziótilalmat is elrendelnek, amely szerint 2011. január 1-jéig a gyógyszertárat működtető vállalkozások összefonódását nem engedélyezik. A törvénymódosító csomagból kiderül az is, hogy ismét kap állami támogatást az a közforgalmú patika, amely egyedüliként biztosítja egy település ellátását, s a társadalombiztosító által támogatott gyógyszerekből forgalmazott éves árrése nem haladja meg a 12 millió forintot.
A Nefmi benyújtotta az Országgyűlésnek az Egészségbiztosítási Felügyelet (Ebf) megszüntetésére vonatkozó javaslatát is. Mint az az előterjesztésből kiderül: az Ebf egyes feladatai más szervezetekhez – a várólistákkal kapcsolatos dolgok például az egészségbiztosítóhoz – kerülnek. A felügyelet folyamatban lévő ügyeit áthelyezik egy megfelelő hatáskörű és illetékességű hatósághoz, ha pedig ilyen nincs, akkor megszüntetik az eljárást. Az Ebf megszüntetését azzal indokolja a tárca, hogy nem valósult meg az egészségügy piacának más pályára állítása. Így pedig feladat- és hatásköri párhuzamosságok jelentkeztek, s a működés – elsősorban a betegek jogainak védelme és az egészségbiztosító ellenőrzése terén – nem bizonyult kellőképpen hatékonynak. Állításuk szerint a szervezet megszüntetése ezen feladatok hatékonyságának növelésére, s a bürokrácia csökkentésére irányul.

Váltás. Napokon belül megtörténhet az ÁNTSZ élén a vezetőváltás – erről Réthelyi Miklós miniszter beszélt a Hír TV-nek. Falus Ferenc országos tiszti főorvos a napokban már jelezte a tárcának: mielőbb szükség lenne olyan vezetőre, aki partnere lehet a kormánynak. Mint mondta, régóta húzódik több nagyon fontos ügy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.