Információnk szerint körülbelül 90 patikaalapítási kérelmet nyújtottak be az ÁNTSZ-hez azóta, hogy nagyjából egy hónappal ezelőtt Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkára bejelentette a moratóriumot, azaz a gyógyszertárnyitás átmeneti korlátozását. – Hasonló számokról hallottunk mi is, ami annak tudatában, hogy a bejelentéskor is már több mint száz kérelem volt a hatóság asztalán, valóban jelentős emelkedést mutat – nyilatkozott lapunknak Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Mint mondta: az elmúlt három évben összesen ötszáz új patika létesült, ami évenkénti átlagban valamivel több mint százhatvanat jelent. Most körülbelül kétszáz érkezett, és még csak az év felénél járunk – szögezte le.
Szerettük volna megtudni az ÁNTSZ-től, hogy pontosan hány kérelem érkezett hozzájuk, de nem kaptunk konkrét számot, bár a szakminisztériumnak naponta jelentik a fejleményeket. Csak annyit közöltek a sajtóosztályon, hogy körülbelül napi egy-két beadványról van szó.
A patikustársadalomban sokan arról beszélnek, hogy a moratórium nem ér semmit, hiszen a terveket már jóval az augusztusi hatálybalépés előtt bejelentették. Így ebben a hónapban bárki beadhatja kérelmét, azt ugyanis még a jelenleg hatályos szabályok szerint kell elbírálni. Szerintük valójában nem történik más, mint hogy az eredetileg tervezettnél hamarabb nyitják meg az új patikákat.
Horváth Tamás erről úgy nyilatkozott: sokan megpróbálnak trükközni a közigazgatással, és előkészítetlen, konkrét tervek nélküli igényléseket is beadnak – például nem létező címet jelölnek meg –, amelyet aztán majd hiánypótlással módosítgathatnak. Szerinte a jogszabályi keretek között a hatóságnak kell megtalálnia a módot arra, hogy már csak azokat a kérelmeket bírálja el pozitívan, amelyek valóban működésre kész gyógyszertárakra vonatkoznak.
Tegnap délelőtt az Országgyűlés egészségügyi bizottsága tárgyalta a többek között a patikaalapítási moratóriumról is rendelkező salátatörvényt, amelyet általános vitára alkalmasnak talált, így a vita is megkezdődhetett a parlamentben.
Mint arról lapunk szombaton beszámolt: a módosítási csomag rendelkezik többek között a kis patikák állami támogatásának visszaállításáról, az Egészségbiztosítási Felügyelet megszüntetéséről, valamint arról, hogy egyelőre nem engedélyezik a gyógyszertárat működtető vállalkozások összefonódását.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja