Tiltással a nyugati értékekért

2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beburkolva. Burkát látni Európában nagyjából a fehér holló megpillantásával egyenértékű különlegesség. Ez a ruha a nőt a feje búbjától a lába ujjáig betakarja, a szem előtt hálóval. A nikáb is roppant ritka, jellemzőnek nem mondható. Az öböltérség női lakosságának 90 százaléka által használt ruha az arcot egy kendővel fedi el, a fekete lepel csak a szemeket hagyja szabadon. Európában a mozlim nők leginkább hidzsábot (arcot szabadon hagyó, több színben és mintázattal kapható fejkendőt) viselnek. (S. L. S.)


Michele Alliot-Marie igazságügy-miniszter a „demokrácia és a francia értékek győzelmeként” értékelte azt a szavazást, amely a francia alsóházban történt tegnap. A képviselők közül mindössze egyetlen ember szavazott nemmel arra a felvetésre, hogy tiltsák-e be a teljes arcot elfedő mozlim női ruhadarabokat. A miniszter szerint az említett értékek „a szabadság értékei minden elnyomás ellen, amelyek megszégyenítik az embereket, s a nemek közötti egyenlőség értékei, amely azokkal áll szemben, akik az egyenlőtlenséget és igazságtalanságot terjesztik”. A döntés ellenzői rámutatnak, nehéz a demokrácia győzelmeként értékelni azt, amikor súlyos pénzbüntetéssel fenyegetnek meg embereket, akik hagyományos viseletüket akarják használni vallási vagy kulturális okokból. A törvényt megsértők 150 eurót kötelesek fizetni, az őket erre kényszerítő férjek azonban már 30 ezer euróval és egy év börtönbüntetéssel sújthatók. A rengeteg mozlim bevándorlót befogadó Franciaországban a döntést képviselők politikai irányultságtól függetlenül dicsérték, és bírálták az iszlám világban teljesen általános női viseletet. Ahol az az elképzelés, hogy a nő arcát és testét kizárólag az arra hivatottak lássák, a divatos ruhákat csak a házon belül mutatják meg.
Jelenleg két női ruházkodási stílust tiltanak, azokat, amelyek eltakarják az arcot, azaz a burkát és a nikábot. A fejkendő elméletileg maradhat, ám mivel Európában ezeket a ruhadarabokat általában összekeverik, és komoly politikai-vallási jelentést tulajdonítanak nekik, sok mozlim civil szervezet tiltakozik a jogszabály ellen. A szavazást – amely fél év múlva válhat törvénnyé, ha a felsőház is elfogadja – élénk figyelemmel kísérték Belgiumban és Spanyolországban is. Mindkét országban fontolgatják a fejkendők bizonyos változatainak betiltását, saját identitásukat féltve a bevándorlóktól, de politikai korrektségből elhallgatva a valódi indokokat. Kritikusok némi malíciával megjegyzik, a spanyol és a belga identitás körülhatárolása sem egyszerű, elég csak az egymilliós katalán tüntetésre, illetve az ország szétszakadásával fenyegető flamand– vallon ellentétre gondolni. A francia döntés így elméletileg elindíthat egy olyan folyamatot, amelynek eredményeképp a saját értékek miatt aggódó nyugat-európai államok betiltják a más kultúrát jelképező ruhaviseletet, de visszautasítják azt, hogy ennek kulturális okai volnának. Persze csak akkor lehetséges mindez, ha a francia alkotmánybíróság nem dobja vissza a törvénytervezetet, s az Emberi Jogok Európai Bíróságán sem sikerül liberális érvekkel megvédeni az iszlám konzervativizmust. A szóban forgó, arcot eltakaró ruhákat a hatvanmilliós Franciaországban mintegy kétezren viselik, az ügy azonban a legkevésbé sem róluk szól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.