Törvénnyel védenék a testvérkapcsolatot

Minden ötödik állami gondozásban élő testvérpárt elszakítja egymástól a gyermekvédelmi rendszer, ráadásul sokszor a gyerekek kapcsolattartását sem biztosítják megfelelően, ami közvetlenül veszélyezteti a kicsik védelemhez, gondoskodáshoz való jogát. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa felkérte Réthelyi Miklós szakminisztert, hogy hozzon olyan jogszabályokat, amelyek kizárják a további jogsértést.

2010. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állami gondoskodásban élő gyerekek számára sok esetben a testvéri kapcsolatok jelentik az egyetlen családi kötődést. A gyermekotthonban, nevelőszülőnél élő testvéreket azonban nemegyszer elszakítják egymástól a gyermekvédelmi szervek, ráadásul a szétválasztott gyermekek kapcsolattartására sem fordítanak kellő figyelmet. Szabó Máté ombusdman szerint a szabályozás hiánya, valamint a kapcsolattartás esetlegessége közvetlenül veszélyezteti a gyermek kiemelt védelemhez és gondoskodáshoz való jogát. Szabó ezért arra kéri Réthelyi Miklóst, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumot vezető minisztert: alakítsa ki a megfelelő jogszabályi hátteret, amellyel kiküszöbölhető a gyermeki jogok sérelme.
Az ombudsman jelentésében kifejti: a gyermekvédelmi törvény rögzíti, hogy a szakellátásba került testvéreket lehetőség szerint együtt kell elhelyezni. Az ombudsmani vizsgálat azonban kiderítette: a nevelésbe vett testvérek 18-21 százalékát egymástól elszakítva gondozzák. Ennek legfőbb indokaként az eltérő nevelési szükségletet, illetve a lakásotthoni férőhelyek korlátozott számát jelölik meg a szakemberek. A jogszabály azt is előírja: ha nem lehetséges a gyerekek együttes elhelyezése, úgy a családi kapcsolatok ápolására külön figyelmet kell fordítani. A kapcsolattartás mikéntjét, gyakoriságát és az azért felelős személyeket azonban nem nevezi meg a törvény. A szabályozás szerint ráadásul csak a nagykorú testvér jogosult a kapcsolattartásra, a kiskorú testvérek kapcsolattartása nincs hatósági határozatba foglalva, vagyis a jelenlegi szabályozás mellett csupán a gyám elhatározásán múlik, hogy teremt-e alkalmat a találkozásokra, a testvéri viszony ápolására.
– Azért fordultunk az ombudsmanhoz, mert úgy érezzük, hogy a rendszer nem tesz meg mindent a testvérek közös elhelyezéséért, és ezt a jogszabályok sem kényszerítik ki – jelentette ki lapunknak Blumenfeldné Mikola Júlia, a Nevelőotthonok Nemzetközi Szövetsége Magyarországi Egyesületének elnöke. Leszögezte: kétségtelenül nehéz megoldani a testvérek együttes elhelyezését, hiszen előfordul, hogy egyszerre öt-hat gyereket emelnek ki egy családból, ennyi hely pedig csak a legritkább esetben van a kis létszámú lakásotthonokban, és a nevelőszülők sem igen vállalnak ennyi gyereket. A problémát azonban nem lehet megoldani úgy, hogy szétszórják a testvéreket a sokszor egymástól nagy távolságra fekvő gyermekotthonokba. A szakember szerint még a gyerekek családból történő kiemelése előtt ki kellene dolgozni az elhelyezési tervet. Ha nem megoldható az együttes elhelyezés, akkor az elválasztást átmeneti megoldásként kellene kezelni, és törekedni kellene arra, hogy a gyerekek mielőbb újra együtt lehessenek. A szétválasztott testvérek kapcsolattartása is csorbát szenved. A nevelőknek ugyanis a szabályozás szerint nem kell tisztában lenniük azzal, hogy az általuk nevelt fiatalnak hol élnek testvérei, és arra sem kötelezik őket, hogy utánajárjanak, a gyerek hol találhatja meg a testvérét.
A legszívszaggatóbb eset az volt, amikor egy testvérpár egyik tagját örökbe adták. Az örökbefogadók csak a kisebb gyermeket akarták magukhoz venni, a gyermek nővére állami gondozásban maradt. Mivel az örökbefogadók lakcíme nem nyilvános, a kislány nem tudhatta, hol él a testvére. Végül Radoszáv Miklós, a Fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat igazgatóhelyettese volt az, aki kijárta, hogy a gyerekek felvehessék egymással a kapcsolatot. A szakember szerint a testvérek elhelyezésére vonatkozó szabályok szigorítása és a kapcsolattartásra vonatkozó konkrét előírások megteremtése sokat javítana a mostani gyakorlaton.
– Tanulmányozzuk az ombudsman jelentését, kivizsgáljuk a problémát, és ha kell, meghozzuk a szükséges módosításokat – reagált Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális ügyekért felelős államtitkára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.