Új tulajdonosnál az Omninvest

Megváltozik a tulajdonosi szerkezete az influenza elleni oltóanyag hazai gyártójának: az Omninvest Kft. az eddigi többségi tulajdonostól, az ismeretlen hátterű ciprusi offshore jellegű vállalkozástól öt magánszemély érdekeltségébe kerül. Maradnak azonban még így is titkok a cég körül.

2010. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nagyobb volt a nyomás az elmúlt időszakban, hogy nyilvánossá váljon, kinek az érdekeltségébe tartozik a rendre sokmilliárdos állami megrendeléshez jutó oltóanyaggyártó cég, az Omninvest Kft., amely néhány éve még 2 milliárd forint közpénzt is elnyert egy pályázaton. Többségi tulajdonosa eddig egy ismeretlen hátterű ciprusi társaság, a Sumpter Ltd. volt. Ez azonban hamarosan megváltozik, legalábbis papíron. Németh Zsolt, az Omninvest Kft. szóvivője tegnap közölte: az eddigi menedzsment tagjai közül 5-en Erdélyben céget alapítanak, amely megvásárolja a Sumpter Ltd. részesedését. Így kizárólag ezek a magánszemélyek lesznek az Omninvest tulajdonosai. A valóságban nehéz értelmezni a tulajdonosváltást, hiszen továbbra sem tudni, eddig kik álltak a ciprusi többségű tulajdonos cég hátterében. Arra a kérdésre, hogy miért éppen Erdélyben alapítanak céget az érintettek, úgy fogalmazott: ez egy biotechnológiai vállalkozáshoz szükséges, ám további részleteket nem árult el. Csak annyit mondott, hogy a vakcinagyártást nem viszik el Magyarországról, egyszerűen arról van szó, hogy szakmai tudásukat máshol is hasznosítják. Nem árulta el, hogy ki a szóban forgó 5 magánszemély, bár kettőt megnevezett közülük: az egyik a jelenlegi ügyvezető, Zimonyi Ferenc, a másik pedig Laczkó Tamás. A szóvivő azt sem mondta meg, hogy mennyiért vásárolták meg a többségi részesedést, azt ugyanis üzleti titoknak tekintik. Így arra sem kaphattunk választ, hogy az érintettek vajon saját tőkéből szerezték-e meg az oltóanyaggyártót, vagy ők is csak másokat képviselnek. Arra a kérdésre, hogy miért éppen most döntöttek a tulajdonosváltásról és mivel sikerült rávenni a ciprusi céget, hogy váljon meg a nyereségesen működő Omninvesttől, csak annyit mondott: a Sumpter is belátta, hogy jelenléte nem előnyös, s ha nem történik változás, akkor ellehetetlenül a cég működése. Közölte továbbá, hogy nevüket is megváltoztatják, ám az újat nem árulta el. Középtávon a tőzsdén is szeretnének megjelenni – tette hozzá Németh Zsolt. A hivatali ügyintézés folyamatban van, és várhatóan egy hónapon belül formálisan is újjáalakul a cég.
Eközben Zimonyi Ferenc, az Omninvest Kft. ügyvezetője megerősítette, hogy a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) kétmilliárd forintot kér vissza tőlük, a pénzt azonban ők nem akarják kifizetni, mivel – indoklásuk szerint – nem hibáztak, a támogatást a megadott célra, fejlesztésre költötték, s azzal az előírásoknak megfelelően el is számoltak.
Az ügy előzménye, hogy az Európai Bizottság Versenyjogi Főigazgatósága, majd a Nemzetgazdasági Minisztérium is vizsgálatot indított az NKTH pályázati gyakorlata, pénzköltése ügyében. A gyanú szerint az NKTH és az Omninvest közötti 2 milliárd forintos pályázat, illetve szerződés aggályos lehet, uniós jogszabályokat, irányelveket sérthet. Egyes vélemények szerint ugyanis nem volt szabályos, hogy a pályázati összeget nem közvetlenül az Omninvesten, hanem az általa létrehozott Omninvest Developmenten keresztül használták fel. Erre Zimonyi Ferenc úgy reagált: nem maguktól döntöttek a projektcég bevonásáról, ezt egy kormányhatározat írta elő számukra. – Évekkel ezelőtt, nem sokkal Magyarország EU-csatlakozása után a hazai hatóságok valószínűleg nem voltak azon a jogharmonizációs szinten, ami szükséges lett volna – fogalmazta meg a hiba okát Zimonyi Ferenc. De ezért szerinte ők nem tehetők felelőssé, hiszen mindent a pályázati kiírásnak megfelelően, szabályszerűen végeztek el, s a pénzfelhasználással el is számoltak. Valaki feljelentette a magyar államot és az Omninvestet az EU-nál, ami nem szép dolog – jegyezte meg. Ha szükséges, bíróságon védik meg igazukat – szögezte le.
A pénzt egyébként még a madárinfluenza-pánik idején nyerték el, ám akkor a világjárvány elmaradt. Azt állították azonban, hogy a pályázati támogatás nem veszett kárba, hiszen a fejlesztéseket elvégezték, s ennek eredményeképpen alkalmassá váltak arra, hogy 3 hónap alatt törzskönyvezett vakcinát állítsanak elő, ha mégis bekövetkezik egy pandémia, mint nemrég, az új influenza idején.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.