Egyre nagyobb volt a nyomás az elmúlt időszakban, hogy nyilvánossá váljon, kinek az érdekeltségébe tartozik a rendre sokmilliárdos állami megrendeléshez jutó oltóanyaggyártó cég, az Omninvest Kft., amely néhány éve még 2 milliárd forint közpénzt is elnyert egy pályázaton. Többségi tulajdonosa eddig egy ismeretlen hátterű ciprusi társaság, a Sumpter Ltd. volt. Ez azonban hamarosan megváltozik, legalábbis papíron. Németh Zsolt, az Omninvest Kft. szóvivője tegnap közölte: az eddigi menedzsment tagjai közül 5-en Erdélyben céget alapítanak, amely megvásárolja a Sumpter Ltd. részesedését. Így kizárólag ezek a magánszemélyek lesznek az Omninvest tulajdonosai. A valóságban nehéz értelmezni a tulajdonosváltást, hiszen továbbra sem tudni, eddig kik álltak a ciprusi többségű tulajdonos cég hátterében. Arra a kérdésre, hogy miért éppen Erdélyben alapítanak céget az érintettek, úgy fogalmazott: ez egy biotechnológiai vállalkozáshoz szükséges, ám további részleteket nem árult el. Csak annyit mondott, hogy a vakcinagyártást nem viszik el Magyarországról, egyszerűen arról van szó, hogy szakmai tudásukat máshol is hasznosítják. Nem árulta el, hogy ki a szóban forgó 5 magánszemély, bár kettőt megnevezett közülük: az egyik a jelenlegi ügyvezető, Zimonyi Ferenc, a másik pedig Laczkó Tamás. A szóvivő azt sem mondta meg, hogy mennyiért vásárolták meg a többségi részesedést, azt ugyanis üzleti titoknak tekintik. Így arra sem kaphattunk választ, hogy az érintettek vajon saját tőkéből szerezték-e meg az oltóanyaggyártót, vagy ők is csak másokat képviselnek. Arra a kérdésre, hogy miért éppen most döntöttek a tulajdonosváltásról és mivel sikerült rávenni a ciprusi céget, hogy váljon meg a nyereségesen működő Omninvesttől, csak annyit mondott: a Sumpter is belátta, hogy jelenléte nem előnyös, s ha nem történik változás, akkor ellehetetlenül a cég működése. Közölte továbbá, hogy nevüket is megváltoztatják, ám az újat nem árulta el. Középtávon a tőzsdén is szeretnének megjelenni – tette hozzá Németh Zsolt. A hivatali ügyintézés folyamatban van, és várhatóan egy hónapon belül formálisan is újjáalakul a cég.
Eközben Zimonyi Ferenc, az Omninvest Kft. ügyvezetője megerősítette, hogy a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) kétmilliárd forintot kér vissza tőlük, a pénzt azonban ők nem akarják kifizetni, mivel – indoklásuk szerint – nem hibáztak, a támogatást a megadott célra, fejlesztésre költötték, s azzal az előírásoknak megfelelően el is számoltak.
Az ügy előzménye, hogy az Európai Bizottság Versenyjogi Főigazgatósága, majd a Nemzetgazdasági Minisztérium is vizsgálatot indított az NKTH pályázati gyakorlata, pénzköltése ügyében. A gyanú szerint az NKTH és az Omninvest közötti 2 milliárd forintos pályázat, illetve szerződés aggályos lehet, uniós jogszabályokat, irányelveket sérthet. Egyes vélemények szerint ugyanis nem volt szabályos, hogy a pályázati összeget nem közvetlenül az Omninvesten, hanem az általa létrehozott Omninvest Developmenten keresztül használták fel. Erre Zimonyi Ferenc úgy reagált: nem maguktól döntöttek a projektcég bevonásáról, ezt egy kormányhatározat írta elő számukra. – Évekkel ezelőtt, nem sokkal Magyarország EU-csatlakozása után a hazai hatóságok valószínűleg nem voltak azon a jogharmonizációs szinten, ami szükséges lett volna – fogalmazta meg a hiba okát Zimonyi Ferenc. De ezért szerinte ők nem tehetők felelőssé, hiszen mindent a pályázati kiírásnak megfelelően, szabályszerűen végeztek el, s a pénzfelhasználással el is számoltak. Valaki feljelentette a magyar államot és az Omninvestet az EU-nál, ami nem szép dolog – jegyezte meg. Ha szükséges, bíróságon védik meg igazukat – szögezte le.
A pénzt egyébként még a madárinfluenza-pánik idején nyerték el, ám akkor a világjárvány elmaradt. Azt állították azonban, hogy a pályázati támogatás nem veszett kárba, hiszen a fejlesztéseket elvégezték, s ennek eredményeképpen alkalmassá váltak arra, hogy 3 hónap alatt törzskönyvezett vakcinát állítsanak elő, ha mégis bekövetkezik egy pandémia, mint nemrég, az új influenza idején.
Holnap jön az igazi tél!