Újra tarthatnak szóbeli felvételi vizsgát a következő tanévtől azok hat és nyolc évfolyamos gimnáziumok, ahol nagy a túljelentkezés – jelentette ki lapunknak Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkára. A szakember közölte: azok az iskolák szóbeliztethetnek majd, amelyek a központi írásbelit is megkövetelik leendő diákjaiktól.
A központi írásbelit viszont – amelyen minden diák azonos feladatsorokat tölt ki magyarból és matematikából – továbbra is csak azok az intézmények írhatják elő, amelyekbe az elmúlt három év átlagában legalább másfélszeres volt a túljelentkezés. A szóbeli vizsga – a korábbi osztályzatok és a központi írásbeli tesztek eredményei mellett – maximum a felvételi pontszám 25 százalékát teheti ki. A változtatást a tanév rendjéről szóló miniszteri rendeletmódosítás tartalmazza, amely már elkészült, és hamarosan hatályba is lép.
Hoffmann Rózsa, a tárca oktatási államtitkára a változtatás szükségességét úgy indokolta: nem ért egyet az előző nyolc év oktatásirányításának azzal a felfogásával, amely nem támogatta a tehetségek korai kiválasztását, hanem a különböző képességű gyerekek minél hosszabb ideig történő együttoktatására törekedett. Ez csak olyan országban működhet hatékonyan, ahol van pénz a magyarnál sokkal kisebb létszámú osztályok működtetésére és az osztályon belüli, többszörösen differenciált oktatás megvalósítására.
Magyarországon azonban a harminc fő feletti osztályokban ez a modell könynyen a jobb képességű gyerekek ellustulásához vezethet. Az államtitkár kijelentette: tudomásul kell venni, hogy a gyerekek képességei között lehetnek különbségek, ezért úgy kell alakítani a rendszert, hogy minden gyerek a saját képességeiből a maximumot hozhassa ki, a tehetséggondozó iskolák pedig ezt a célt szolgálják.
Hoffmann Rózsa visszautasítja azokat a feltételezéseket, amelyek szerint az iskolák a jómódú diákok kiválasztására törekednek a szóbeli vizsga során. Épp ellenkezőleg: sok esetben korábban gyengébb iskolába járó, az írásbelin esetleg rosszabbul szereplő, ám nagy tehetséggel rendelkező diákokat keresik.
Emlékezetes: Magyar Bálint szabad demokrata oktatási miniszter olyannyira tiltakozott a tehetségek korai kiválasztása ellen, hogy egyenesen meg akarta szüntetni a nyolc évfolyamos gimnáziumokat, a szakmai felháborodás azonban ezt megakadályozta.
Utódja, Hiller István szocialista politikus a felvételi drasztikus korlátozásával próbálta visszaszorítani a tehetségek kiválasztását: tavaly óta a szerkezetváltó gimnáziumokban nem lehet sem saját írásbeli vizsgát, sem szóbelit tartani: a diákokat kizárólag a korábbi osztályzatok és a központi, egységes írásbeli vizsgák eredményei alapján lehet rangsorolni.
A szakmai szervezetek tiltakoztak a döntés ellen, szerintük ugyanis az írásbeli nem szórta eléggé szét a mezőnyt, így több esetben olyan igazságtalan szempont alapján kellett dönteni a gyerek felvételéről, hogy kinek a szülei vagy testvérei jártak korábban az iskolába. A Gimnáziumok Országos Szövetsége több alkalommal is kérte a szóbeli vizsga visszaállítását.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében