Megközelítőleg 40 milliárd forint a fekvőbeteg-ellátó intézmények lejárt tartozása – erősítette meg az adósságfelmérés néhány nappal ezelőtt lapunkban közölt eredményét Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára, miután tegnap találkozott több szakmai szervezet képviselőjével. Szócska öt okot említett, amelyek felelőssé tehetők az intézmények eladósodásáért: a sorozatos ágazati forráskivonást, a finanszírozási aránytalanságot, a rendszer szabályozatlanságát, a stratégia nélküli fejlesztéseket, a gazdálkodási és menedzsmentproblémákat.
*
Ez utóbbival kapcsolatban közölte: központi beavatkozásra, „felügyeletre” is számíthatnak azok az intézmények, amelyeknél menedzsmenthibákra derült fény.
Arra a kérdésre nem válaszolt konkrétumokkal, hogy várható-e konszolidáció az elkövetkező hónapokban. Annyit mondott: „ezen dolgozunk, s nyugodtan ülök a székemben”. – Nem szabad azonban, hogy ez egy egyszeri konszolidáció legyen, a strukturális beavatkozásnak is meg kell történnie. Ennek részleteit a szakmával való egyeztetéseken kell kidolgozni – tette hozzá.
Szócska Miklós hangsúlyozta: apró módszertani módosításokkal ez a felmérési forma alkalmas egy hosszú távú kontrollingrendszer kialakítására. Ezentúl a vizsgálatot negyedévente megismétlik, s kiterjesztik a szakrendelőkre is. A most kapott adatokat is tovább elemzik. Erre szükség is lesz, mert vannak olyan intézmények, amelyek meglepő módon közel kétmilliárd forintot tüntettek fel szállítói kötelezettségként, ám ebből – állításuk szerint – egyetlen forint sem lejárt tartozás. Előfordult az is, hogy egy kórház két hete még egészen más adatokat jelentett máshová, mint amit a minisztériumi felmérésben közölt. Ez azonban az államtitkár szerint lehet egyszerű félreértés vagy értelmezési hiba is.
Azt egyébként már most megállapították a tárca és a szakma képviselői, hogy a stratégiai fontosságú intézmények adósságállománya nőtt. Ezek azok az intézmények, amelyek nem tudják továbbküldeni a betegeket. Kiderült az is, hogy több mint negyven azoknak az intézményeknek a száma, amelyeknek saját bevallásuk szerint nincs lejárt adósságuk.
Voltak egyébként olyan szakmai szervezetek – többek között a Magyar Orvosi Kamara –, amelyek szerettek volna részt venni a tegnapi találkozón, ám erre nem kaptak lehetőséget. Szócska Miklós ennek kapcsán azt közölte: azért ezekkel a szervezetekkel folytattak egyeztetést, mert ők képviselték az ágazatot az ellátórendszer fenntarthatóságáról szóló tavalyi minisztériumi, kormányzati egyeztetéseken.
Magyar Péterék az amerikai és a magyar embereket is szidják Donald Trump győzelme kapcsán