Aggódó Emírségek

Az Egyesült Arab Emírségek telekommunikációs hatósága úgy döntött, hogy október 11-től kezdve nem használhatók az országban a BlackBerry okostelefonok szolgáltatásai biztonsági okokra hivatkozva, Szaúd-Arábia egy nappal később tiltotta le az üzenetküldést. Két évvel korábban az amerikaiak is aggódva figyelték Obama saját készülékét.

2010. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Okosok háborúja. A tiltás csak a BlackBerryt érinti, a többi okostelefont nem, amelyek a törvényeknek megfelelően átláthatóvá és ellenőrizhetővé tették az adatforgalmukat. A BlackBerry oldalán állók szerint a hatóságoknak annyira mániájukká vált az állandó ellenőrzés, hogy zavarja őket, ha van egy szabadon maradt csatorna. Mások viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a tiltó intézkedés csak egy kis összecsapás az okostelefonok közti háborúban, ahol a Nokia, a Samsung, a Google vagy az Apple egymás nyakát szorongatva küzdenek a jobb pozíciókért. (MN)


Rijád és Abu-Dzabi egyaránt azért aggódik, mert a Black- Berry ellenőrzése gyakorlatilag megoldhatatlan feladat, az adatforgalom teljes egészében a technológiát kifejlesztő Research in Motion (RIM) szerverein keresztül zajlik, amelyek feltehetően a kanadai Waterloóban vannak. Az Emírségekben október 11-től kezdve az okostelefonok rendszerén belül nem lehet internetezni, sem e-mailt fogadni és küldeni, ahogy a BlackBerry üzenetküldő szolgáltatása sem működik majd. A döntés az Emírségekben félmillió embert érint, akiket a két ottani szolgáltató próbál majd alternatívákkal kiszolgálni, amelyek az eddigi üzenetküldéshez hasonlók, de lenyomozhatók és ellenőrizhetők. A szaúdiaknál a Saudi Gazette napilap szerint már öt hónapja tudják, hogy korlátozni fogják a BlackBerry szolgáltatásait, az ottani regula még augusztus folyamán érvénybe lép. Bár a szaúdiaknál az e-mail szolgáltatás érvényben marad, a helyiek szerint az egész BlackBerrynek semmi értelme az üzenetküldés nélkül. Szaúd-Arábiában 750 ezren használják a készüléket. Csak vasárnap 50 százalékkal estek a BlackBerry-eladások Dzsiddában.
Ezt megerősítheti Barack Obama is, akinek elnökválasztási kampánya során elejtett megjegyzéseinek nagyon-nagyon sokat köszönhet a BlackBerry. Az amerikai elnök ugyanis bevallotta, hogy szinte hozzánőtt a készüléke, ez dollárosítva akár 50 milliárdos hasznot is hozhatott a kanadai cégnek. Azóta azonban változott a világ, Obamából elnök lett, a Fehér Ház biztonsági szolgálata pedig azonnal elvette tőle – biztonsági okokból – a kis fekete okostelefont. Az elnök saját háborút indított, hogy visszakapja, amelyet végül megnyert, de szigorú kompromisszum árán, ugyanis ma mindössze tíz ember küldhet üzenetet Obama szupertitkos telefonjára. Ez pedig Obama bevallása szerint roppant unalmassá tette a valaha izgalmas és gyors adatközlő eszközt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.