Amerika a háborús lobbi kezében

Nagy kihívásnak nevezte Bryan Whitman, a Pentagon szóvivője azt a négy hónapos határidőt, amelyen belül fel kell számolni az Afganisztánban működő privát biztonsági cégeket. Egy korábbi amerikai kongresszusi képviselő szerint nem is csoda, hiszen a lakosság véleményével ellentétben Washington mindenben a háború oldalán áll.

2010. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cynthia McKinney 2002-es bukása előtt négy cikluson keresztül volt tagja a képviselőháznak demokrata színekben, és sok esetben tiltakoztak ellene társai, mivel harcosan védte többször is az arabok álláspontját (így például 1991-ben az Öböl-háború ellen agitált), és bírálta az amerikaiak gyakorlatát. Most főként azért érdekes a nyilatkozata, mert az iráni Press TV-nek adta, hevesen ellenezve azt a gyakorlatot, hogy az Egyesült Államok adófizetői pénzből támogat fegyveres magáncégeket, s rámutatva, hogy hazája NATO-szövetségeseit háborús bűnök elkövetésére sarkallja. McKinney szerint az emberek joggal bizalmatlanok az Egyesült Államokkal szemben, hiszen annak kormánya semmilyen módon nem képviseli az amerikai emberek véleményét. Azt is felvetette, hogy a különböző cégek és érdekcsoportok mellett egy békelobbinak is működnie kellene Washingtonban, hiszen manapság a háborúpártiak irányítanak mindent az amerikai kormányban.
A CNN által közreadott közvélemény-kutatás szerint soha nem volt még ilyen magas az afganisztáni háború elutasítottsága az Egyesült Államokban. A válaszadók 62 százaléka ellenezte a háborút, s 70 százalékuk szerint Hamid Karzai afgán elnök kormánya nem tudja kezelni a helyzetet. Afganisztánban tegnap tiltakozók bénították meg a Kabul és Dzsalalabad közötti autópálya forgalmát, akik a külföldi csapatok jelenléte és Hamid Karzai hatalomgyakorlása elleni szólamokat skandáltak. Néhány nappal ezelőtt már volt egy hasonló tiltakozó akció, akkor a kelet-afganisztáni Vardak tartományban a polgári áldozatok növekvő száma miatt. Egy amerikai támadás ugyanakkor 18 halálos áldozatot követelt, amikor rátámadtak egy, a tálibok által működtetett börtönre.
Az afganisztáni háború szövevényességét mutatja, hogy Dmitrij Medvegyev orosz elnök tegnap fogadta Hamid Karzait, valamint Pakisztán és Tádzsikisztán államfőit Szocsiban. Karzainak az MTI szerint Medvegyev azt fejtette ki, hogy az orosz–afgán kapcsolatokat a gazdasági együttműködés fejlődésére kell alapozni, s hogy Oroszország kész helikoptereket szállítani Afganisztánba, egyúttal felajánlotta Oroszország további segítségét a terrorizmus elleni harcban. Szergej Prihogyko, az elnök tanácsadója előzőleg elmondta, Oroszország érdekelt abban, hogy helikopterek szállítására vonatkozó szerződést kössön Kabullal. A tanácsadó független szakértőket idézve kijelentette, az Afganisztánban lévő nemzetközi erőknek további mintegy száz szállító helikopterre van szüksége, de ezt a szerződést több NATO-állam is szeretné megkapni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.