Egyre távolabb Canterburytől

Az anglikán egyház egy évtizede küzd a belső harcokkal, amelyekben a modernitás képviselői és a régi szabályok lovagjai csapnak össze. Ma egyes anglikán gyülekezeteknél vannak női papok, van bevallottan homoszexuális, elvált püspök, ezért a közösségek régi vágású tagjai el is hagyták egyházukat. De az még a legmodernebbek között sem volt elfogadható, hogy egy torontói papnő egy kutyát is megáldoztatott.

2010. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marguerite Rea, a torontói Szent Péter-templom papnője örömmel fogadta Donald Keith-t, aki nemrégiben költözött a környékre, és megáldoztatta a férfit, majd néhányak meghökkenésére lehajolt, és a négyéves német juhászkutya, Trapper nyelvére is tett egy ostyát. A terület püspöke, Patrick Yu a BBC-nek azt mondta, tökéletesen megérti, miért háborodtak fel az emberek, és megfeddte a papnőt annak „furcsa és megdöbbentő” tette miatt. Az említett templom azóta rengeteg üzenetet kapott felháborodott hívektől, még katolikusoktól is, elítélendő a kutyák megáldoztatását. Maga Rea egyáltalán nem érti a tiltakozókat, ő azt vallja, gesztusával csak kinyújtotta a kezét az egyház új tagja és annak kutyája felé. Maga Keith is furcsállta, hogy Trappernek is ad ostyát a papnő, de utólag elfogadhatónak tartja. A legtöbben azonban rámutatnak, hogy a szóban forgó ostya az ő szemükben Krisztus testét jelképezi, amely így nem egyszerű kenyérdarab, a szent szövegekben pedig szó sincs arról, hogy a Megváltó az emberekért és a kutyákért halt meg.
A botrányt okozó papnő mostani cselekedete ugyan nem rengeti meg alapjaiban a kanadai anglikán egyházat, de az a tény, hogy a torontói templomban egy nőt szenteltek pappá, ráadásul kutyák is rohangálhatnak a hívek között, sokak szemében túlzás. Az anglikán egyház nem hasonlít a katolikushoz, nincs központi irányítás, az egyes közösségek egymástól elméletileg függetlenek, így nem kell egyeztetniük döntéseiket mondjuk Canterburyvel, az anglikán egyház angliai ágának központjával, ám a közös ügyeket megtárgyalják. 1976-ban a küldöttek úgy döntöttek, engedélyezik a nők pappá szentelését, amely azonnali egyházi töréshez vezetett, a hagyományőrzők ugyanis leváltak a modernekről. 2003-ban szentelték New Hampshire püspökévé Gene Robinsont, akinek ugyan van két gyermeke korábbi feleségétől, ám elvált, ma már nyíltan vállalja homoszexualitását, és egy férfival él együtt. A közösségek egymás után vándoroltak el, otthagyva régi, modernné vált püspökségüket, és ideiglenesen a dél-amerikai püspökséghez költöztették egyházközségüket. A helyzet persze furcsa, hiszen Pittsburgh és Forth Worth közössége is leszakadt az anglikán egyházról (amelyet az Egyesült Államokban episzkopális egyháznak hívnak), s az egyház is felhívta a figyelmet az aggasztó helyzetre.
Ma főként Nigéria és Kenya anglikán egyházai fogadják be a hagyományhű amerikai közösségeket. Az anglikánok körében kialakult áldatlan állapotokra reagálva XVI. Benedek pápa tavaly ősszel elképzelhetőnek nevezte, hogy a női papságon és a homoszexuális házasságokon felháborodott hívek és papok visszatérjenek a római katolikus egyházba, mégpedig hagyományaikat megtartva, azaz a házas anglikán papokat katolikussá szentelik, de családjukkal maradhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.