Feleslegesen befektetett betegek

Olcsóbb a hagyományos kórházi kezelésnél, nemzetközi összehasonlításban mégis rendkívül alacsony az úgynevezett egynapos műtétek aránya Magyarországon. Egy most készült elemzés szerint például hazánkban a szürkehályog-műtéteknél csak a betegek 22 százaléka mehet haza a beavatkozás napján, míg számos nyugat-európai országban ez az adat 80 százalék. Kiderült az is: lakóhely szerint eltérők az egynapos ellátáshoz való hozzáférés esélyei.

2010. 08. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól kezelhető. A szürke hályog a szem időskorban fellépő gyakori, a látást és ezáltal az életminőséget jelentősen rontó betegsége, amely azonban jól kezelhető sebészeti úton. A szürkehályog-műtét az egyik leggyakoribb sebészeti beavatkozás, amely az új műtéti technika alkalmazásával mára gyorsabbá, biztonságosabbá és eredményesebbé vált. Ez tette lehetővé, hogy egynapos ellátásként alkalmazzák.


Magyarországon a szürkehályog-műtétek 22 százalékát végzik egynapos ellátásként, szemben a több nyugat-európai országban tapasztalható 80 százalékos szinttel – derül ki az EgészségMonitor Kutató és Tanácsadó Kft. most elkészült elemzéséből. Pedig az egynapos ellátási forma olcsóbb az intézménynek és jobb a betegnek. Az elemzés a hozzáférés egyenlőtlenségére is felhívja a figyelmet: az egynapos ellátás lehetősége inkább a nagyobb településen lakók számára volt adott. Míg a 10 ezer lakosnál többet számláló helyen élő betegek 24 százalékát, addig az ezer fő alatti kistelepüléseken élők csupán 14 százalékát engedték haza a műtét napján.
A 2008-ban regisztrált 63 ezer közfinanszírozott szürkehályog-műtétből a legkevesebbet Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megyében (az életkori és nemi különbségek kiegyenlítése után 10 ezer lakosonként 37, illetve 45 eset), míg a legtöbbet Veszprém megyében és Budapesten (81, illetve 78 eset) végezték. Az esetek csaknem 50 százalékában a páciens lakóhelyétől eltérő kistérségben történt az operáció, 20 százalékát másik megyében, 10 százalékát pedig másik régióban műtötték. Vannak olyan kistérségek az országban, ahol – noha van ellátóhely – a betegeknek a fele mégis más településen lévő intézményt vett igénybe. A megyék közül legtöbben, mintegy 65 százaléknyian Pest megyéből lépték át a megyehatárt, döntő többségük budapesti intézményt keresett fel. A betegek 30-40 százaléka Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyéből is másik megyébe utazott.
Vannak olyan kistérségek az országban, ahol a betegek 80-90, sőt, akár 100 százaléka sem a lakóhelyhez legközelebbi ellátó intézményt vette igénybe. Az egyik, a Fonyódi kistérség átfogó vizsgálata megállapította: az emiatt jelentkező átlagos többletköltség személygépkocsival – csak a benzinköltséget figyelembe véve – egy esetre számítva 830 forint, közösségi közlekedéssel pedig 820 forint volt. Az utazási távolság is jelentősen eltért az egyes települések esetében: míg a budapestiek átlagosan 3 km-t utaztak, addig a Vas és Baranya megyében élők több mint 100 km-t tettek meg az egynapos szürkehályog-műtét helyszínéig.
Távolabbi intézmény igénybevételét az egyéni fogyasztói választáson kívül a beutalási rend, illetve a területi ellátási kötelezettség is befolyásolja, mivel nem minden esetben a legközelebbi szolgáltató a kijelölt intézmény. Ilyenkor tulajdonképpen a közelebbi intézményt választó betegek térnek el a kijelölt betegúttól.
A felesleges utazás okozta többletköltségen – amelynek egy része az államot terheli, hiszen sok betegnek fizetnek utazási költségtérítést – kívül megtakarítást jelenthet az intézmények számára az egynapos ellátás alacsony arányának növelése is, mivel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az egynaposra is kifizeti azt az összeget, amit a többnapos ellátásra. Ha 50 százalékra sikerülne növelni az egynapos műtétek arányát a szürke hályog esetén, az évente körülbelül 260 millió forint megtakarítást eredményezne a beavatkozást végző kórházakban.
Néhány hónappal ezelőtt az Állami Számvevőszék is vizsgálta az egynapos ellátásokat. A szakma és az intézményvezetők idegenkedését a gyorsabb ellátási formától a revizorok részben a korszerűtlen és bonyolult szabályozással, részben a szakmai és pénzügyi kontroll hiányával magyarázták. Megjegyezték: az sem kedvez az eljárás meghonosodásának, hogy az orvosoknak nemcsak egészségügyi, hanem szociálpolitikai szempontokat – a beteg életkörülményeit, a helyi közlekedési viszonyokat, illetve a házi gondozás lehetőségét – is mérlegelniük kell. Kiderült az is, hogy az egészségbiztosító hiába fizeti viszonylag jól ezeket a beavatkozásokat, a szolgáltatók egy része pénzt kér a betegektől, például altatás és konzultáció címén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.