Halottmosdatás ingyen vagy 16 ezerért

Óriási a különbség az egészségügyi intézmények térítési díjai között – derül ki az Egészségbiztosítási Felügyelet legújabb felméréséből. A halottmosdatás és -öltöztetés néhol ingyenes, míg más intézményekben több mint 16 ezer forint a tarifa. A tb által nem finanszírozott lombikbébi-kezelés térítési díja 300 ezer és 690 ezer forint között változik, a betegdokumentáció másolásáért pedig oldalanként 4 és 800 forint közötti összeget kérnek.

2010. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézmények betegellátásból származó összbevételéből átlagosan 2,6 százalékot tettek ki a térítési díjak 2008-ban és 2009-ben – derül ki az Egészségbiztosítási Felügyelet (EBF) legújabb felméréséből, amely a térítésidíj-fizetési gyakorlatot elemzi. A térítési díjak összege – többek között a halottkezelésnél is – intézményenként óriási különbséget mutat. Az elhunyt mosdatását és öltöztetését számos intézmény térítésmentesen biztosítja, míg máshol ezekért a szolgáltatásokért pénzt kérnek a hozzátartozóktól. A térítési díjak 2500 és 16 250 forint között változnak. Az átlagos díj 8250 forint (ha az ingyenesen szolgáltató intézményeket is számításba vesszük, akkor 5130 forint). Egyes helyeken a holttest hűtése is ingyenes, legalábbis az első napokban. Más kórházakban viszont fix, 4, 5, vagy 10 napra érvényes átalánydíjat szednek. A többi kórház napi- vagy óradíjat alkalmaz. A térítési díj napi 400 és 8400 forint között ingadozik, átlagosan 3110 forint (ha az ingyenes szolgáltatásokat is beleszámítjuk, akkor átlagosan 2020 forint naponta).
A betegdokumentáció fénymásolásának költségei is igen eltérőek. Elemezhető adatok 109 intézménytől érkeztek: 20 százalékuk nem kér pénzt a másolatért, 80 százalékuk viszont igen. A legelterjedtebb az oldalankénti fénymásolási díj, amelynek összege A/4-es méret esetén oldalanként 4 és 800 forint között ingadozik, de átlagosan körülbelül 100 forint. Az A/3-as fénymásolat átlagára ennél csupán pár forinttal magasabb. Az intézmények egy része oldalszámtól függetlenül fix összeget kér a betegdokumentáció másolásáért, ez 100 és 5000 forint között változik. A fenti két számítási módszer vegyítését alkalmazza a szolgáltatók harmada – ezekben az intézményekben a fix alapdíj és az oldalankénti díj összege adja meg a fizetendő térítési díjat. Egyes intézmények az alapdíjat is differenciálják, például irattári kikeresés esetén többet kérnek.
A kórházak a különböző kényelmi szolgáltatásokért is részleges térítési díjat számíthatnak fel. Az aktív ellátásnál az egyágyas szobák napi térítési díjának átlaga komfortfokozattól függően 4000 és 13 ezer forint – de van, ahol 30 ezret is elkérnek –, míg a kétágyas szobák napi átlagára 245 és 7200 forint között ingadozik. Az árakat a helyi viszonyok alakítják, így előfordulhat, hogy valahol a B kategóriás (saját vizesblokkal és televízióval rendelkező, légkondicionáló nélküli) szoba ára magasabb, mint máshol az A kategóriájúé (ahol légkondicionáló is van). A krónikus ellátás esetében az egy- és kétágyas elhelyezés díja alacsonyabb, 2100 és 4600, valamint 323 és 3368 forint között változik.
Jelentős különbségek mutatkoznak azoknál az orvosi beavatkozásoknál is, amelyekért a jogszabály szerint térítési díjat kérhetnek az egészségügyi intézmények. A speciális, könnyített gipsz alkarra történő felhelyezése például egyes helyeken nem jár többletköltséggel, míg máshol az a gyakorlat, hogy a gipszet a beteg veszi, de ingyenes a felhelyezés. Két intézményben megint másként járnak el, ott a beteg a kétféle gipsz (a hagyományos és a könnyített) árkülönbözetét fizeti. Számos helyen viszont eleve fizettetnek – 2650 és 9000 forint közötti összeget – a speciális gipszért.
A PSA-meghatározás (ami a prosztata megbetegedéseinek szűrésére alkalmas vizsgálat) térítési díja is igen széles skálán – 1000 és 12 ezer forint között – szóródik. Az átlagos összeg 33 intézmény adatai alapján 4619 forint.
A nem orvosi előírásra végzett sterilizációért kért összeg is hatalmas eltéréseket mutat, a legalacsonyabb és a legmagasabb díj között több mint tízszeres a különbség. Az átlagosan elkért díj ennél a beavatkozásnál valamivel több mint 50 ezer forint volt.
A lombikban történő megtermékenyítést az egészségbiztosító csak öt alkalommal finanszírozza, így a 6. beavatkozást már csak térítési díj ellenében végzik a szolgáltatók. Ennek összege beavatkozásonként 300 ezer és 690 ezer forint közötti. Az MR-gerincvizsgálat díja 15 891 és 81 630 forint között mozog. Az EBF elemzése hangsúlyozza: a térítési díjakban tapasztalható eltérések még annak tudatában is jelentősnek nevezhetők, hogy a különböző intézményekben nem ugyanaz az egyes ellátások tartalma (például néhol a hotelszolgáltatást is a térítési díj részének tekintik, míg máshol ezért külön díjat számolnak fel).
Az egészségbiztosító által nem finanszírozott szolgáltatások közül a legköltségesebb ellátások a plasztikai beavatkozások. Mindegyik, a felügyelet által vizsgált beavatkozás – külső fül, orr korrekciója, emlő-, mellbimbó- és arcplasztika – átlagos térítési díja meghaladja a 100 000 forintot, míg a legdrágábbaké a félmilliót is eléri. (Az említett összeghez még hozzá kell számolni a beültetett protézis, implantátum árát is.)
Az EBF elemzése kitér arra is, hogy részletfizetésre 55 helyen biztosítanak lehetőséget, előlegfizetési kötelezettséget pedig 42 intézmény ír elő, leggyakrabban 30 ezer forintos összeghatár felett.
Noha az intézmények a jogszabály alapján – a terhesgondozás és a szülészeti ellátás kivételével – az orvosválasztásért, a fekvőbeteg-ellátó intézmény választásáért, illetve a fekvőbeteg-ellátás beutaló nélküli igénybevételéért az ellátás tb-finanszírozott díjának (de összesen maximum 100 000 forintnak) a beszedésére is jogosultak lennének, ezzel a gyakorlatban azonban ritkán élnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.