Mégsem lép életbe az az előző kormány által hozott rendelet, amely augusztus elsejétől szigorította volna a vezetői engedélyekhez előírt egészségügyi alkalmassági vizsgálatot. Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) vezetője 2011. január 1-jéig elhalasztotta a rendelet hatálybalépését, addig a tárca felülvizsgálja a tervezett szabályozást.
Mint arról lapunk tegnap beszámolt: a jogszabály augusztus elsejei életbelépése tömegeknek nehezítette volna meg a közúti járművezetői engedély megszerzését, illetve meghosszabbítását. Sokan valószínűleg nem tudták volna időben meghosszabbítani a jogosítványuk érvényességét, vagy akár el is veszíthették volna azt. Számos krónikus betegnek, például a cukorbetegeknek, az infarktuson átesetteknek és bizonyos egyéb szívbetegségben szenvedőknek, az alkoholistáknak, illetve a volt alkoholistáknak, a pszichiátriai betegeknek vagy a mozgásszervi károsodásban szenvedőknek ugyanis nem lett volna elegendő a háziorvosi vizsgálat, nekik friss szakorvosi véleményt is mellékelniük kellett volna az igényléshez, és akkor is legfeljebb öt évre hosszabbíthatták volna meg a vezetői engedélyüket (bizonyos betegcsoportoknál, például az epilepsziásoknál csak 1 évre). Ha valaki nem kezdi el időben az ügyintézést, hetekre, vagy akár 1-2 hónapra is jogosítvány nélkül maradhatott volna, egyes szakrendelésekre ugyanis ma négy–nyolc hét az előjegyzési idő. Egyes háziorvosok szerint a most felfüggesztett jogszabály megfogalmazása több ponton sem volt egyértelmű. Szerintük a szöveg úgy is értelmezhető, hogy eleve alkalmatlannak kell minősíteni, akinek mondjuk az egyik kezén a kisujja bénult.
A Nefmi Egészségügyért Felelős Államtitkársága az elkövetkezendő hónapokban a szakmai és civil érdekképviseletekkel egyezteti a változtatási javaslatokat – tájékoztatott közleményben a tárca.
Eltűnt egy 31 éves amerikai nő Budapesten