Még mindig nincs moratórium

Még most sem lépett hatályba a patikaalapítási moratórium, pedig azt eredetileg augusztus elsejétől akarta bevezetni a Nemzeti Erőforrás Minisztérium.

2010. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervekkel ellentétben mégsem lépett hatályba augusztus elsején a patikaalapítási moratórium. A késedelemnek a szakminisztérium szerint csak technikai okai vannak, s állításuk szerint hamarosan – valószínűleg jövő héten – életbe is léphet az átmeneti tilalom.
Ismert: a tárca egészségügyi államtitkára, Szócska Miklós az első intézkedései között jelentette be a 2010 végéig szóló gyógyszertár-létesítési stopot. Ennek szükségességét azzal indokolta, hogy az ellátás minősége és egyenletessége a liberalizációval romlott: míg a városokban százával létesültek új gyógyszertárak, a vidéki betegek ellátása ellehetetlenült, rendre szűntek meg a kis patikák. Szerinte a tulajdonosok között offshore cégek is megjelentek, ami nem kívánatos.
Az Országgyűlés július végén elfogadta a moratóriumról szóló jogszabály-módosítást, azt már a házelnök is aláírta, tegnapi lapzártánkkor azonban még a köztársasági elnök asztalán várt ellenjegyzésre. Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke lapunk megkeresésére úgy kommentálta a késedelmet, hogy a moratóriumra feltétlenül szükség van, azt a patikusokat képviselő szakmai szervezetek is támogatták. Hozzátette: sajnálattal tapasztalták, hogy ilyen hosszú az átfutási ideje egy ilyen intézkedés végrehajtásának.
Nem csak a moratórium hatálybalépésével vannak azonban gondok. Az már korábban kiderült, hogy az intézkedés bejelentése óta jelentősen emelkedett – körülbelül 140-re – a tavalyihoz képest a beadott patikaalapítási kérelmek száma, miután kiderült: azokat ugyanis még a jelenlegi jogszabály szerint kell elbírálni.
A szakmai szervezetek szerint az is problémás, ahogy a hatóság a beadott kérelmeket kezeli. Erről már a kamara is egyeztetett a szakminisztériummal, illetve az ÁNTSZ-szel. Szeretnék, ha az engedélyeket kiadó ÁNTSZ-ek a jelenleginél szigorúbban és egységesebben járnának el, és csak olyanok – kellőképpen előkészített – kérelmeit támogatnák, akik a beadásától számított hatvan napon belül meg is tudnák nyitni a patikájukat.
Szintén a hatósági gyakorlatban látja a problémát Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszertár-tulajdonos Gyógyszerészek Szövetségének vezetője. Mint mondta: elképesztőnek tartja, hogy egyes helyeken az ÁNTSZ-ek a kormányzati szándék ellenére segítik a gyógyszertár-alapításokat, főleg a már amúgy is patikaláncokkal rendelkező cégeknek. Ezek a vállalkozások pedig minden kiskaput igyekeznek megragadni ahhoz, hogy garantálják maguknak a gyógyszertárnyitás lehetőségét, még akkor is, ha a beadványuk előkészítetlen, hiányos és sokszor még a patika helyszíne sincs pontosan megjelölve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.