Szigorodik augusztus elsejétől a jogosítvány megszerzéséhez, illetve meghosszabbításához szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat egy tavaszi jogszabály következtében. Az új rendelet alapján a cukorbetegeknek, az infarktuson átesetteknek és bizonyos egyéb szívbetegségben szenvedőknek, az alkoholistáknak, illetve a volt alkoholistáknak, a pszichiátriai betegeknek vagy a mozgásszervi károsodásban szenvedőknek nem elegendő a háziorvosi vizsgálat, nekik friss szakorvosi véleményt is mellékelniük kell az igényléshez, és akkor is legfeljebb öt évre hosszabbítható meg a jogosítvány (bizonyos betegcsoportoknál, például az epilepsziásoknál csak egy évre).
Ha valaki nem kezdi el időben az ügyintézést, akár egy-két hónapra is jogosítvány nélkül maradhat, egyes szakrendelésekre ugyanis ma négy-nyolc hét az előjegyzési idő.
*
A gépkocsit vezetők nagy része pár nappal a jogosítvány lejárta előtt szokott eljönni hozzám a hosszabbításért, így szinte biztos, hogy a többhetes szakrendelői előjegyzések miatt lejár a jogosítványuk, és egy ideig nem vezethetnek – vázolta a várható következményeket Kovács Péter háziorvos. Gondoljunk csak bele, hány helyre kell elmennie egy gyengén látó cukorbetegnek, akinek ráadásul infarktusa is volt – tette hozzá.
Komáromi Zoltán országos szakfelügyelő háziorvos praxisában csaknem minden tizedik embert érint a módosítás, ennyien szenvednek az említett betegségekben. A szakfelügyelő egyébként feleslegesnek tartja a szigorítást, mivel – mint azt egy nyilatkozatában elmondta – a háziorvos folyamatosan követi az ilyen páciensek állapotát, ráadásul a módosítás növeli az amúgy is túlterhelt szakrendelések forgalmát. A XII. kerületben dolgozó doktor mindenesetre most kezdi értesíteni az érintetteket, hogy egy-másfél hónappal a jogosítvány lejárta előtt jöjjenek, majd szerezzék be a szakorvosi véleményeket. Hozzátette azt is: az új rendszer legnagyobb hibája, hogy az orvosra aránytalanul nagy felelősséget hárít, hiszen gyakran nincs is betekintése a beteg teljes kórtörténetébe.
– Előfordulhat, hogy egy háziorvos nem állítja ki az igazolást epilepsziás betegének, mire az illető elmegy egy másik orvoshoz, akinek nem vallja be a betegségét, az pedig alkalmasnak minősíti – vetette fel a lehetőséget egy másik háziorvos, Keszthelyi Gyula. Felhívta a figyelmet arra is, hogy nem tudni, mit jelent a gyakorlatban a jogszabálynak az a rendelkezése, amely szerint „egészségügyi alkalmatlanságot kell megállapítani bármely eredetű olyan gerincelváltozás esetén, amely korlátozza a gerinc nyaki szakaszának mozgását annyira, hogy a hátratekintés bármely irányban elfordulva a szükséges mértékben nem kivitelezhető”. – Mi a szükséges mérték? Hány idős embernek kell most bevonni a jogosítványát? – tette fel a kérdést. Szintén alkalmatlannak kell minősíteni azt, akinek a központi vagy a környéki idegrendszer valamilyen megbetegedéséből eredő bénulása van. A szakember szerint ez a rendelkezés sem értelmezhető pontosan. – Nem vezethet, ha valakinek a bal kéz kisujja bénult? – tett fel egy újabb kérdést.
Egyes jogértelmezés szerint az új rendelet értelmében a siketeket eleve alkalmatlannak kellene minősíteni, így ők nem kaphatnának jogosítványt. Információink szerint többek között ezen passzus miatt fontolgatja a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkársága, hogy felfüggeszti a jogszabály hatálybalépését.