Tűzoltás Libanonban

Abdullah szaúdi uralkodó és Basár el-Aszad szíriai elnök együtt látogattak Bejrútba, hogy Michel Szulejman libanoni államfővel tárgyaljanak az arab országok együttműködéséről. A három vezetőn kívül még sokan részt vesznek az alakuló kiegyezésben, amelyben Szíria el akarja kerülni az amerikaiak beavatkozását.

2010. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Basár el-Aszad utoljára 2005-ben járt Bejrútban, mikor a szíriai csapatok visszavonultak a megszállt országból. Most úgy utazott oda, hogy előzőleg nála járt a szaúdi király, aki Kairóból, Hoszni Mubarak egyiptomi elnöktől érkezett Damaszkuszba. A tárgyalások témája nem is lehet más, mint a kiegyezés az arab államok között, Abdullah pedig kihasználja tekintélyét és kapcsolatait a nyugatiakkal, főként az Egyesült Államokkal.
Az ENSZ közben keresi Rafik el-Hariri korábbi libanoni miniszterelnök gyilkosait, s a hírek szerint elképzelhető, hogy az ország síita gerillacsoportja, a Hezbollah egyes tagjait is felelősségre vonják. Márpedig a Hezbollah Szíria szoros szövetségese Libanonban, az említett kormányfőnek pedig a libanoni mellett szaúdi útlevele is volt, a mostani miniszterelnök pedig Szaad el-Hariri, a meggyilkolt vezető fia. A sokszereplős játékba kívülről ugrott be tegnap Irán, mikor Ali Laridzsáni, az iráni parlament elnöke kijelentette, hazája büszke arra, hogy a Hezbollahot támogatja. A közeledés Szaúd-Arábia és Szíria között ígéretes, de rengeteg buktatóval terhelt, ezért is kérte a damaszkuszi tárgyalás előtt Szíria az amerikaiakat, ne avatkozzanak bele a megbeszélésekbe. A washingtoni külügyminisztérium ugyanis előzőleg reményét fejezte ki, hogy a szíriai elnök válaszolni fog a szaúdi uralkodó Iránt érintő aggodalmaira. Erről ugyan nem számoltak be, ám valószínűleg szó esett Szíria szövetségeséről, amely egyúttal az utóbbi időben többször is megcsipkedte Szaúd-Arábiát. Sahram Amiri atomtudóst Teherán szerint Szaúd-Arábiában rabolták el és juttatták az Egyesült Államokba, néhány nappal ezelőtt pedig arról cikkeztek az iráni lapok, hogy Rijád Izraellel együtt készül megtámadni az iszlám köztársaságot.
Elemzők rámutatnak, Szíria és Szaúd-Arábia kiegyezése Libanon stabilitásának feltétlenül jót tenne. Izrael azzal vádolta meg a Hezbollahot, hogy háborúra készül, de Sadi Hamid, a dohai Brookings Intézet elemzője rámutatott, az eszkaláció megakadályozása érdekében sokan tesznek megelőző lépéseket. „Az előttünk álló két hét kulcsfontosságú lesz” – véli Hamid.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.