Vádlottak zsúfolt padja

2010. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a kambodzsai kormány már 1997-ben felállította a vörös khmer diktatúra irányítóinak megbüntetését célzó törvényszéket, a valódi működést csak 2006-ban kezdhette el a csoport. Ez az ország vezetése szerint a gazdasági gondok miatt volt, ám ne feledjük, Kambodzsa politikai elitjének nagy része is könnyen a vádlottak padjára kerülhetne, ha a törvényszék valóban működne.
Elsőként Hun Szen, az ország miniszterelnöke, aki maga is tagja volt a vörös khmereknek, de még a vietnami hadsereg 1978-as betörése előtt távozott az országból, hogy behívja a nagy ellenséget. A politikai zsonglőr 1993, a demokrácia megteremtése óta folyamatosan részt vett az ország irányításában, volt társminiszterelnök az uralkodó herceggel, Norodom Ranarridhdal karöltve, majd nélküle. Ha viszont Hun Szen ott ülne a vádlottak között, akkor még nagyon sokaknak bérelt helyük volna.
Kambodzsában ugyanis az emberirtó rezsimet nem söpörte el a vietnami támadás, hiszen a hidegháború idején jártunk, amikor a nyugati hatalmak nem támogatták Hanoit. Az 1975 és 1979 között fennálló vörös khmer rezsim, a Demokratikus Kampucsea nemzetközileg elismert ország volt, amelyet a vietnami kommunista erők lerohantak. A vietnami beavatkozást és az új bábkormányt 29, a keleti blokkhoz tartozó ország ismerte el hivatalosan az ENSZ-ben, nyolcvanan viszont továbbra is Pol Pot rezsimjét tartották a khmer nép egyetlen jogszerű képviselőjének, és tiltakoztak a vietnami beavatkozás ellen. Az ENSZ kiegyezésre törekedett, a hatalmat megosztotta a vörös khmerek, a royalista FUNCINPEC párt, valamint a khmer nacionalisták között. Megemlítendő, hogy a vörös khmerek (Demokratikus Kampucsea Párt) elnöke ugyanaz a Szalot Szár, mozgalmi nevén Pol Pot volt, aki a Demokratikus Kampucsea idején irányította az országot, s kezéhez nagyjából kétmillió ember vére tapad. Az Egyesült Államok súlyos szankciókkal sújtotta a Vietnam irányította Kambodzsát, miközben Thaifölddel és az Egyesült Királysággal karöltve komoly támogatást nyújtott az egyetlen számba vehető katonai erőnek: a vörös khmereknek. Vietnam csak 1989-ben hagyta el az országot, ám a vörös khmerek pártját csak 1998-ban oszlatták fel.
A törvényszék tehetetlenségére jellemző, hogy az összes felelős közül csak ötöt tudtak összegyűjteni, akik közül csak Duch menekült, a többiek Phnom Penhben, az általuk egykor teljesen kiürített fővárosban éltek elégedett nyugdíjasként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.