Bár a kambodzsai kormány már 1997-ben felállította a vörös khmer diktatúra irányítóinak megbüntetését célzó törvényszéket, a valódi működést csak 2006-ban kezdhette el a csoport. Ez az ország vezetése szerint a gazdasági gondok miatt volt, ám ne feledjük, Kambodzsa politikai elitjének nagy része is könnyen a vádlottak padjára kerülhetne, ha a törvényszék valóban működne.
Elsőként Hun Szen, az ország miniszterelnöke, aki maga is tagja volt a vörös khmereknek, de még a vietnami hadsereg 1978-as betörése előtt távozott az országból, hogy behívja a nagy ellenséget. A politikai zsonglőr 1993, a demokrácia megteremtése óta folyamatosan részt vett az ország irányításában, volt társminiszterelnök az uralkodó herceggel, Norodom Ranarridhdal karöltve, majd nélküle. Ha viszont Hun Szen ott ülne a vádlottak között, akkor még nagyon sokaknak bérelt helyük volna.
Kambodzsában ugyanis az emberirtó rezsimet nem söpörte el a vietnami támadás, hiszen a hidegháború idején jártunk, amikor a nyugati hatalmak nem támogatták Hanoit. Az 1975 és 1979 között fennálló vörös khmer rezsim, a Demokratikus Kampucsea nemzetközileg elismert ország volt, amelyet a vietnami kommunista erők lerohantak. A vietnami beavatkozást és az új bábkormányt 29, a keleti blokkhoz tartozó ország ismerte el hivatalosan az ENSZ-ben, nyolcvanan viszont továbbra is Pol Pot rezsimjét tartották a khmer nép egyetlen jogszerű képviselőjének, és tiltakoztak a vietnami beavatkozás ellen. Az ENSZ kiegyezésre törekedett, a hatalmat megosztotta a vörös khmerek, a royalista FUNCINPEC párt, valamint a khmer nacionalisták között. Megemlítendő, hogy a vörös khmerek (Demokratikus Kampucsea Párt) elnöke ugyanaz a Szalot Szár, mozgalmi nevén Pol Pot volt, aki a Demokratikus Kampucsea idején irányította az országot, s kezéhez nagyjából kétmillió ember vére tapad. Az Egyesült Államok súlyos szankciókkal sújtotta a Vietnam irányította Kambodzsát, miközben Thaifölddel és az Egyesült Királysággal karöltve komoly támogatást nyújtott az egyetlen számba vehető katonai erőnek: a vörös khmereknek. Vietnam csak 1989-ben hagyta el az országot, ám a vörös khmerek pártját csak 1998-ban oszlatták fel.
A törvényszék tehetetlenségére jellemző, hogy az összes felelős közül csak ötöt tudtak összegyűjteni, akik közül csak Duch menekült, a többiek Phnom Penhben, az általuk egykor teljesen kiürített fővárosban éltek elégedett nyugdíjasként.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak