A budapesti francia nagykövetség előtt és Európa számos országában ma tiltakozó akciókat szerveznek a Franciaországban élő bolgár és román cigányok erőszakos kilakoltatása ellen. Az illegális cigány telepek kilakoltatása ellen tiltakozik az ENSZ, a Vatikán, az Amnesty International és számos emberjogi szervezet, miután Nicolas Sarkozy francia elnök bejelentette, háromszáz illegális roma tábort zárat be október végéig.
Lapunk tavaly február 27-i számában adott hírt arról, hogy Vladimir Spidla, a foglalkoztatásért, szociális ügyekért és esélyegyenlőségért felelős korábbi cseh uniós biztos „mély aggodalmának” adott hangot, amiért szerinte elsősorban Magyarországon „a romák szervezett rasszista erőszak célpontjává váltak”, amit a politikai populizmus, a gyűlöletbeszéd és a médiahisztéria táplál. Amikor a Európai Bizottság elnökéhez fordultunk az ügyben, Jose Manuel Barroso elnök hivatala közölte: „az Európai Bizottság akár eddig, a jövőben is egyértelműen állást foglal a gyűlöletbeszéd és a rasszista erőszak ellen, történjék az bármikor és bárhol”.
Lapunk ezért most Andor László kabinetjét – emlékeztetve elődje, Spidla elítélő nyilatkozatára – megkérdezte, miért hallgat most az uniós biztos.
Kérdéseink érezhető zavart keltettek, és egymásnak ellentmondó válaszokat kaptunk a válaszadási határidőre. Végül Cristina Arigho szóvivő csütörtökön 23 óra 18 perckor küldte át a feltett négy kérdésre adott választ. Első kérdésünk arra vonatkozott, hogy Andor biztos mind ez idáig miért nem ítélte el a francia kormány által az illegális táborokban élő romák ellen elrendelt erőszak alkalmazását. A válasz szerint biztosok működnek együtt a kérdésben, a helyzetet elemzik, de ezt nem a médián keresztül teszik. Arra a – második – kérdésünkre, vajon a hallgatás oka netán az, hogy Andor László úgy gondolja, az egyénektől kiinduló erőszak inkább elítélendő a kormány elleni erőszaknál, azt a választ kaptunk, hogy a törvényszegőknek felelniük kell tettükért.
Arra a kérdésünkre, hogy Párizst már sok nemzetközi és helyi szervezet elítélte, de Andor nem, a felelet az volt, hogy a biztos szeptember 27-én szemináriumot rendez a romák gazdasági helyzetéről és társadalmi integrálásáról, amelyre bennünket is szeretettel meghívnak.
Arra az utolsó kérdésünkre pedig, hogy az említett nyilatkozatában míg Magyarországot is megemlíti, ahol erőszakkal léptek fel a romákkal szemben, de nem Franciaországot, ahol rendőr romát ölt és cigányokat deportálnak, a válasz az volt, hogy „augusztusi nyilatkozata tényeket rögzít”.
Több fa is az útra vagy házakra dőlt Veszprém vármegyében