Ausztrál döntetlen

2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem a Munkáspárt, sem a Koalíció nem tudott többséget szerezni a 150 fős ausztrál alsóházban, így a második világháború óta először kezdődik meg a számolgatás, a független képviselőknél való udvarlás és az összes, postán feladott voks ellenőrzése. Most számíthatnak sokat azok a „birkaszavazatok”, amelyek az összes voks 1-2 százalékát teszik ki, s minden alkalommal a szavazólap legelső jelöltjének kedveznek. Mivel azonban az ausztrál pártok megszokták, hogy a választás éjszakáján mindig döntés születik, a koalícióalakítás vagy a kisebbségi kormány felállásáig még sok idő eltelhet.
Julia Gillard ügyvezető kormányfő kijelentette, hogy harcolni fog, s akár kisebbségben is hajlandó kormányozni, Tony Abbott, az ellenzék vezetője szerint a végeredmény azt mutatja, hogy a Munkáspárt elveszítette legitimitását. A szavazatok 78 százalékos feldolgozottsága alapján Abbott 70, Gillard 72 mandátumot szerzett. Bár egyik párt sem érezheti magát egyértelmű győztesnek, de Gillard valójában vereséget szenvedett, hiszen sok helyen arcul csapták a szavazók, ahol biztosnak tűnt a munkáspárti győzelem. Ilyen például Queensland, Kevin Rudd exkormányfő hazája, ahol a Munkáspártot szinte megsemmisítették. Rudd is itt indult, Brisbane városának Griffith szavazókörében, és persze nyert is, de valószínűleg nem pártemblémája miatt. Az eredmények miatt több baloldali politikus nekitámadt Gillardnak, azt hangoztatva, hogy mégsem volt jó ötlet Ruddot eltávolítani az ország éléről. Stephen Smith külügyminiszter azonban visszavágott, mondván ha ma is a korábbi vezető állna az ország és a Munkáspárt élén, akkor nem csak ennyit, hanem az összes szavazókört elveszítették volna.
Az igazi győztesnek a Zöldek csoportja nevezhető, amely 11 százalékával a mérleg nyelve lehetne, ha a mandátumelosztás hasonlatos volna az Európában megszokotthoz. Mivel azonban nem az, egyelőre a Zöldek az egy szem melbourne-i Adam Bandt-t küldhetik az alsóházba, a szenátusban pedig kilencen fognak ülni, ám a nagy siker ellenére megjegyezték, szavazataik aránya többre jogosítaná fel őket, ideje váltani egy kiegyensúlyozottabb rendszerre. Győztesnek számít még Ken Wyatt is, aki ausztrál őslakosként került be a parlamentbe a liberálisok képviseletében. Wyatt történelmet írt, mivel ő az első bennszülött ausztrál, aki mandátumot szerzett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.