A végzősök tudása gyakran értékelhetetlen, amióta ez a feladat kikerült az iskolarendszerből, s a képzést üzleti vállalkozások végzik. Tehát már nemcsak az a baj, hogy kevés az egészségügyi szakdolgozó, hanem az is, hogy egyre kisebb a tudásuk.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke lapunknak elmondta: gyakran sokkal rövidebb a képzés az elvárhatónál, kevés és nem megfelelő a gyakorlati oktatás. Van olyan szakma, amelyet a nemzetközi ajánlások szerint körülbelül 1200 órás, úgynevezett ráépülő képzéssel lehet elsajátítani, ám hazánkban a végzettséget igazoló papír elvileg 450 órás oktatással is megszerezhető. Balogh Zoltán találkozott már olyan 18 fős csoporttal, amelyből 17 végzőst meg kellett buktatni. Sokszor előfordul az is, hogy a hirdetésekben OKJ-s végzettséget ígérnek, ám a végén csak egy szinte értéktelen papírt adnak.
A kamarai elnök szerint gyors kormányzati beavatkozásra van szükség, mert nem lehet ugyanúgy kezelni az egészségügyi szakemberek képzését, mint a műkörömépítőkét vagy a bármixerekét. Ott legfeljebb nem megy vissza a kuncsaft, ha nem elégedett a szolgáltatással, de az egészségügyben a betegek gyógyulása, élete a tét.
Bővebben a 4. oldalon
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?