Kubai tangó, mexikói csörte

A lassan négy éve kitört nyílt mexikói drogháború súlyosbodásával egy időben gyengül az Egyesült Államok viszonya déli szomszédjával. Floridától 150 mérföldre délre zajlik a fenti folyamat ellenpárja: bár még korántsem idilli a kétoldalú amerikai–kubai viszony, a sűrű gesztusváltások és a kétoldalú intézkedések azt jelzik: a két állam 51 év után közeledik egymáshoz.

2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olvadás jelei. A kultúra most is a kubai–amerikai közeledés legbiztosabb jele: a New York-i American Ballet Theatre 50 év után novemberben látogat el ismét Havannába. A sziget a könnyűzene terén sem marad el: egyre több kubai rockert látnak a külföldi turisták. Tehát a számítógépek és a mobiltelefonok (még szigorúan ellenőrzött) elterjedése hozza az eredményeket. Gazdasági téren újabb jel utal a külső eladósodottságban elmaradott helyzet pótlására: a múlt héten Raúl Castro kormánya bejelentette, hogy vasúton akarják lebonyolítani a teherforgalom felét. A vasúthálózat felújításához pedig nem kevés hitel kell – de amerikai vagy spanyol lesz-e? Az egyik republikánus szenátor asszony, Ileana Ros-Lehtinen meg is vádolta a spanyol cégeket, hogy csak azért közvetítenek a kubai politikai foglyok ügyében, hogy cégeik majd kedvezményeket kapjanak a szigeten. (S. T.)


Hiába szépíti a helyzetet a két kormány, Mexikó hadat üzent az Egyesült Államoknak. Persze nem fegyverekkel, hanem vámrendelkezésekkel. Az amerikai kamionos szakszervezetek ugyanis biztonsági okokra hivatkozva nem engedik be a mexikói kollégákat, ezért a mexikói kormány már tavaly 20 százalékos vámot vetett ki 89 árufajtára. Augusztusban pedig újabb tíz tétellel toldották meg a listát – és már például az amerikai rágógumit és a csokoládét is csak az illeték megfizetése után engedik be az országba. Tehát visszájára fordult az 1994-ben életbe lépett neoliberális észak-amerikai szabadkereskedelmi szerződés célja a gazdasági válsággal, részben a drogháború miatt. Utóbbi okairól és felszámolásának stratégiáiról nagyon megoszlanak a vélemények a határ mindkét oldalán. A jelenlegi mexikói elnök elődje, Vicente Fox (2000–2006) úgy akarja meggyengíteni a kormányzása alatt nagyon megerősödött kartelleket, hogy engedélyezné a drogokat és adót vetne ki rájuk. Utódja, Felipe Calderón hallani sem akar a Coca- Cola vállalat egykori főemberének ötletéről, de az ő fegyveres stratégiája is csődöt mondott. A határ túloldalán pedig most kezdik felfogni igazán, hogy Samuel Huntington, a 2006-ban elhunyt politológus valóban a jövőbe látott. Mert legutolsó tanulmányában már arra is figyelmeztetett, hogy nagyon visszaüthet a nyakló nélkül alkalmazott bevándorlási politika. A Wall Street Journal ennek alapján egyenesen azt a rémképet vetítette előre a minap, hogy Mexikó tulajdonképpen „vissza akarja foglalni” a 150 éve tőle az általa elvesztett háború után „megvásárolt” területeket. A drogháborúban közvetlenül érintett Arizona állam egyelőre felpuhított bevándorlási törvényeket hozott, Kalifornia állam pedig Arizonához hasonlóan mozgósította a Nemzeti Gárdát a határán. A másik két szomszéd állam (Új-Mexikó és Texas) is kénytelen ellenlépéseket fontolgatni.
Miközben kifejezetten feszült Mexikó és hatalmas szomszédjának viszonya, Kuba ügyében 30 év alatt már harmadszor lehet lassú olvadásról beszélni – és eddig mindig demokrata kormányzás idején. Az őszi időközi kongreszszusi választásokra készülő Barack Obama azt tervezi, hogy újabb kubai utazási kedvezményeket ad az Egyesült Államok polgárainak, és a kubai katolikus egyház közvetítésével ő is hajlandó befogadni volt kubai politikai foglyokat. De csak az év végén derül ki, hogy Obama meg meri-e tenni a döntő lépést, és főképp lesz-e elég ereje a Kuba ellen már 48 éve elrendelt embargó végleges feloldásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.