Állandóan csiripelnek a mobiltelefonok, olyan hangerővel és sokaságban, hogy a szent helyen való elmélyedést szinte lehetetlenné teszik. Emellett az iszlám legszentebb mecsetjének legeldugottabb zugában is a kamerás mobilok vakujának villogása látható, mérgelődik az ar-Rijad szaúdi napilap újságírója. A helyszínen a hívek a müezzin hívására elfoglalják helyüket, majd az előimádkozót követve lehajolnak, letérdelnek, elrebegik a kötelező imákat, ezt követően pedig azonnal felhívnak valakit. A másfél millió embert befogadni képes mekkai nagymecset hangszóróiból eközben a Korán recitálása hallatszik. A lap újságírója olyan zarándokot is látott, aki a Kába kő körüli imádságos keringés idején is mobiltelefonon beszélt valakivel.
A törvénykönyvvel nem rendelkező Szaúd-Arábiában nemrégiben döntöttek úgy vallási méltóságok, hogy betiltják azokat a csengőhangokat, amelyekben a Korán egyes részleteinek recitálása hallatszik. Az országban népszerű volt az a rész, amelyben a hívőket imára szólítják fel, az ulémák szerint viszont ez blaszfémia, a szent szavakat nem szabad arra használni, hogy figyelmeztessen a hívásra. „Ha viszont valaki azért veszi fel készülékére a Koránt, hogy azt imádságos lelkülettel hallgassa, az igencsak jámbor cselekedet” – áll az ulémák állásfoglalásában.
A szaúdiak történelmük során mindig óvatosan bántak a technikai újításokkal, ám a mobiltelefonok térhódításának nem tudtak ellenállni, az pillanatok alatt elterjedt a konzervatív királyságban. Hat évvel ezelőtt Rijád betiltotta a kamerával rendelkező telefonkészülékeket, azzal indokolva lépését, hogy a hölgyek érzékenységét megsértik azok, akik képeket készítenek róluk. A szaúdi fiatalok persze általában nem ilyen szemérmesek, több szociológus is rámutatott, hogy a lányokról készült képeket az internetre továbbítják, emellett a mobiltelefon más szolgáltatásaival olyan tartalmakat küldenek egymásnak, amelyek illegálisak az országban. Egy felmérés szerint a fiatalok üzeneteinek 70 százaléka pornográf jellegű filmeket és képeket tartalmaz, a megkérdezettek 99 százaléka pedig azt mondta, a modern mobiltelefon a szociális hagyományokat és tabukat megtörte. Rijád egyébként néhány hónap múlva mégis engedélyezte a kamerás mobilok használatát, minthogy ez ellen semmit sem tudott tenni.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben