
origo.hu
Videón a tűzoltók heroikus küzdelme, családi ház borult lángokba Budapesten
Közvetlen demokrácia. Svájcban a döntések szinte minden alkalommal népszavazások útján születnek, mivel az államszövetség nem képviseleti, hanem közvetlen demokratikus berendezkedésű. Ha a lakosság körében elegendően támogatják egy referendum megtartását, következő lépésként – még a voksolás előtt – a parlamentnek is jóvá kell azt hagynia. Az új törvény beiktatására pedig csak azután kerülhet sor, ha a svájci lakosság abszolút többsége, illetve a kantonok többsége emellett szavaz.
A szervezők halálbüntetést kértek volna azokra, akik gyilkossággal végződő szexuális bűncselekményt hajtanak végre, a hivatalos kezdeményezést a kormány is láttamozta, s a terv az volt, hogy 2012-ig százezer aláírást gyűjtsenek össze. Egy nappal az engedély megérkezése után azonban a szervezők visszavonták a kezdeményezést, mondván, enynyi nekik elegendő, elérték a céljukat. Ez pedig az volt, hogy az emberek beszéljenek a helyzetről, mikor az áldozatok semmit sem tehetnek, az elkövető pedig rengeteg joggal bír.
A svájci felvetéstől ha hangos nem is volt a nemzetközi sajtó, de valóban érdekes témát jelentett az augusztusi uborkaszezonban. Ha ugyanis győztek volna a felvetés támogatói, Fehéroroszország mellett az alpesi állam lett volna a második Európában, amely jogrendjében érvényben lesz a halálbüntetés. A döntés azonban nem lett volna ilyen egyszerű, mivel Svájcnak, mint az emberi jogok európai egyezménye egyik aláírójának, elméletileg ki kellett volna lépnie a megállapodásból, ha vissza akar térni a múlthoz, a svájci ügyvédek szerint ezért semmiképp sem lehetett volna újra bevezetni a halálbüntetést.
Svájcban 1942-ben törölték el a polgári büntető törvénykönyvben a halálbüntetést, 1992-ben pedig háború esetére is törölték azt a katonai büntető törvénykönyvből – írta az MTI. Az utolsó kivégzés 1944-ben történt. 1985-ben sikertelen kísérletet tettek, hogy népszavazást írjanak ki a kábítószer-kereskedést halállal sújtó büntetés bevezetésére. Az Amnesty International jogvédő szervezet adatai szerint jelenleg 58 országban létezik még a halálbüntetés intézménye.
Videón a tűzoltók heroikus küzdelme, családi ház borult lángokba Budapesten
Mi Ukrajna legnagyobb problémája?
Ma feketébe borul a csatorna: váratlanul elhunyt a Dancing With the Stars zsűritagja
Ez volt Ferenc pápa utolsó üzenete a világnak
Egyetlen misét sem hagy ki, a hite segíti a világbajnok magyar olimpikont
Elfogyott Japánban a rizs
A Diósgyőr ultrái nekimentek a bulizós sportigazgatónak, akinek van más „bűne” is + videó
Húsvéti locsolóversek, amiket a gyerekek is könnyen megtanulnak
Nemzeti gyásznap lesz Magyarországon Ferenc pápa temetésekor
Világháború jöhet, megmondták mennyi időnk van felkészülni
Közülük kerülhet ki Ferenc pápa utódja
Dárdai Pál bizalmasa kitálalt – mi a fene történik a feltámadó Herthánál?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.