Csődbe ment az egyik nagy hazai betegszállító vállalkozás, amelyik Szolnok térségéből vitte a betegeket a környék egészségügyi intézményeibe. Kedden reggel még eljuttatta őket a kezelésekre, de délután már nem ment értük. Több helyen órákig nem lehetett tudni, hogy a páciensek hogyan jutnak majd haza. Kérdés volt az is, hogy másnap, azaz szerdán a halaszthatatlan kezelésekre – például műveseellátásra – szorulók miként érik majd el a dialízisállomásokat.
Végül az a megoldás született, hogy átmenetileg az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) mentőautókkal szállítja a betegeket. Az OMSZ nemrég kinevezett főigazgatója, Mártai István lapunknak úgy nyilatkozott: kedden és szerdán segítséget nyújtottak a nehéz helyzetben lévő térségnek, de tartósan nem tudnak közreműködni a betegek szállításában, hiszen ilyen tevékenységet már évek óta nem végez a szolgálat.
*
– Jelenleg nem okozott problémát a mentésben, hogy néhány autót betegszállításra használtunk, de ez nem mehet így tartósan – szögezte le.
A szolnoki Hetényi Géza Kórház főigazgatója, Bene Ildikó kérdésünkre elmondta: rendkívüli fennakadásokat nem észleltek, a mentőszolgálat segítségével minden beteg időben eljutott a számára halaszthatatlan kezelés helyszínére. Az azonban előfordult – de már nem először –, hogy akiket nem tudtak hazaszállítani, azoknak a kórházban kellett tölteniük az éjszakát. A helyzetről értesítették az ÁNTSZ-t – tette hozzá.
Megkérdeztük a kialakult helyzetről a Mentők és Betegszállítók Országos Egyesületének vezetőjét is. Bíró Ferenc elmondta: már hónapokkal ezelőtt tudták, hogy rendkívül nehéz helyzetben van a Szolnokot és környékét ellátó cég, s erről az érintett hatóságokat is tájékoztatták. Arra a kérdésre, hogy miért nem jelezték a leállást egy-két nappal kedd előtt, hogy a betegek szállításáról időben lehessen gondoskodni, úgy felelt: a szóban forgó vállalkozás vezetői az utolsó pillanatig bíztak abban, hogy megoldást találnak a nehézségekre, ami végül nem sikerült. Így kedden délután valóban meglepetés volt a cég összeomlása.
Bíró Ferenc szerint egy rémisztő folyamat felgyorsulására utal a most kialakult helyzet. Az utóbbi időszakban ugyanis már csődbe ment 4-5 kisebb betegszállító vállalkozás, de a feladatot könnyen átvállalták a nagyobbak. Most azonban az egyik, a szakmában nagynak számító vállalkozás ment tönkre, kedden már nem tudtak tankolni az autóikba. Bíró Ferenc úgy fogalmazott: ha ez így megy tovább, akkor az alulfinanszírozottság miatt összeomlik az ágazat. – Már több mint egy éve kérjük, hogy a döntéshozók tegyenek lépéseket, emeljék a finanszírozást vagy szigorítsák az igénybevételt. Eddig azonban nem történt semmi, amiben az előző kormány egészségügyi vezetőinek óriási felelősségük van: az utolsó pillanatig hitegettek bennünket, hogy megteszik a szükséges intézkedéseket, mégsem történt semmi. Most ismét jeleztük a döntéshozóknak, hogy azonnali lépésekre van szükség – tájékoztatott a betegszállítók egyesületének vezetője.
Az egészségügyi államtitkárság mára ígért választ kérdéseinkre.