Furkan Dogan, a szóban forgó 19 éves amerikai a Mavi Marmara segélyhajó fedélzetén videokamerával készített felvételeket, amikor kétszer fejbe lőtték, egyszer hátba, egyszer a bal lábába, végül, amikor már a földön feküdt, az arcába kapott egy golyót, írták a jelentésben. A boncolás azt állapította meg, hogy az utolsó lövést nagyon közelről adták le, a puska torkolattüze ugyanis látható nyomot hagyott a seb körül, ezért az ENSZ-bizottság leszögezte: az izraeli katonák kivégezték áldozataikat. Egy 60 éves török férfit, Ibrahim Bilgent a boncolás alapján még a helikopterről lelőtték, majd fejbe lőtték, amikor már súlyos sérültként feküdt a fedélzeten. Bilgent gumilövedékkel lőtték agyon, a tömegoszlatásra használt lövedék teljes egészében behatolt a koponyába, s végül a mellkasban kötött ki.
Az Obama-kormányzat ismeri Dogan boncolási jegyzőkönyvét, azt ugyanis a török kormánytól megkapta még júliusban, ám semmilyen lépés nem történt a politikai szempontból nagyon kényes ügyben. Az amerikaiak szerint az ENSZ-jelentés hangvétele és következtetései kiegyensúlyozatlanok, s reményét fejezte ki, hogy a dokumentumot nem fogják felhasználni arra, hogy megakadályozzák a palesztinok és az izraeliek közötti béketárgyalásokat.
A hírek szerint ugyanakkor Barack Obama és Benjamin Netanjahu között nincs minden rendben. A Háárec izraeli napilap azt állítja, hogy az amerikai elnök különösen előnyös biztonsági garanciákat adott volna Izraelnek a telepfejlesztési moratórium fenntartása esetén, ám az izraeli kormányfő az ajánlatot elutasította. Az állítólag soha nem látott garanciák között lett volna, hogy Washington beleegyezett volna az izraeli csapatok a Jordán völgyében állomásoztatásába a palesztin állam kikiáltását követően, megakadályozandó a fegyvercsempészetet. Egy meg nem nevezett európai diplomata a lapnak azt mondta, Izrael megsértette Barack Obamát. Dennis Ross, Obama tanácsadója állítólag hazaárulásnak nevezte Netanjahu viszszautasítását.
Előzetesben a békedíjas. Mairead Corrigan-Maguire északír Nobel-békedíjas aktivistát letartóztatták a tel-avivi repülőtéren, mivel visszatért Izraelbe annak ellenére, hogy tíz évre kitiltották egy, a Gázai övezetet érintő segélyakcióban való részvétele miatt. Az asszonyt először erőszakkal próbálták feltenni egy Londonba tartó járatra, ám ő megtagadta a felszállást, így a repülőgép kapitánya sem vállalta az elszállítását. Corrigan-Maguire a Rachel Corrie nevű hajón utazott, mely a Mavi Marmarát követte, és amely végül az asdodi kikötőben fejezte be útját. (MN)
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban