Miben különbözik egy járőrautó egy civil járműtől? Milyen érzés a gépkocsivezető helyére ülni, végigsimítani a műszerfalon, vagy összebilincselt kézzel a jobb oldali hátsó ülésen ücsörögni? Valóban többféle hangjelzése van a járőrkocsinak? Milyen a géppisztolylövészet, és megkerülhet-e az ellopott mobil? Milyen anyagból készül a rendőrsapka, és miben különbözik egy vasutasétól? Egymás után sorjáztak a kérdések tegnap a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK), ahol a fehér bot nemzetközi napja alkalmából a bűnmegelőzési és a sajtóosztály munkatársai rendhagyó foglalkozáson láttak vendégül gyengén látó, illetve vak fiatalokat. A bátrabbak valamelyik rendőr vagy az ELTE pedagógia szakos hallgatójának segítségével fölvehették a negyvenkilós golyóálló mellényt, a védőfelszerelést, sisakot vagy pajzsot, gumibotot. De kézbe vehették az igazival súlyban és alakban megegyező gumipisztolyokat is. A bűnmegelőzéshez kapcsolódó kvízkérdések asztalánál a hajmeresztő és megtévesztő válaszok közül kellett kiválasztani a megfelelőt, odébb, a szomszédos asztalnál az épület makettjét vizsgálták tapintással milliméterről milliméterre.
– Úgy vezess, mintha egy törékeny dobozt vinnél – tanított a 19 éves Gyuszi, amikor a karomat ajánlottam az ügyeleti központba vezető zegzugos folyosón. Ide futnak be a budapesti segélyhívások, és szükség esetén innen indítják útnak a járőröket, a telefonokat tapasztalt kollégák fogadják – magyarázta Oláh László, a bűnmegelőzési osztály vezetője. A falon hatalmas képernyőkön utcarészletek, autók, járókelők, a biztonsági kamerák felvételei. Búcsúzóul Gyuszi még odasúgta: rendőr szeretne lenni, sérülése előtt is lovas rendőrnek készült.
Az ENSZ 1969-ben jelölte ki október 15-ét a fehér bot nemzetközi napjának, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a vakok és a gyengén látók különleges helyzetére. Magyarországon 40-60 ezerre teszik a vak emberek számát, és évente körülbelül hatezren veszítik el a látásukat. A Deák téren ma a vállalkozó kedvű járókelők bekötött szemmel, látássérült vezető kíséretében próbálhatják ki a városi közlekedés nehézségeit, a zebrán való átkelést vagy éppen a villamosmegálló megtalálását – írta az MTI. A szervezők megtanítják a fehér bot használatát és azt is, hogyan kell együttműködni a vakvezető kutyákkal.
Tóth Tamás, Budapest rendőrfőkapitánya tegnap bejelentette: a BRFK havonta kiadott hírlevele, az Elektronikus lakossági bűnmegelőzési információs rendszer mostantól hangos formában is felkerül a rendőrség honlapjára (http://www. police.hu/brfk/bunmegelozes). Az októberi számot főként látássérülteknek szánják, tanácsokkal látják el az olvasókat arról, miként kerülhetik el azt, hogy áldozattá váljanak.
Holnap jön az igazi tél!