Gyürk András kijelentette, pártja felszólítja Catherine Ashton külügyi főmegbízottat, hogy gondoskodjon a megfelelő arányosságról a régi és az új tagállamok kinevezettjei között. Erre azért van sürgősen szükség, mondta Gyürk, mert a kinevezett csaknem harminc uniós misszióvezető közül csupán négy érkezik az új tagállamokból. A néppárti politikus azt mondta, a szakmai rátermettség nem nemzeti hovatartozástól függ. A hozzáértés szempontjait és a regionális egyensúly elvét együtt kell érvényesíteni – tette hozzá. A képviselő hangoztatta, az uniós külügyi szolgálat létrejötte a közös külpolitika egyik kezdeti sikere lehet. Mindaddig azonban, mondta még, ameddig a földrajzi egyensúly elve nem érvényesül, az Európai Parlament jóváhagyása nem tekinthető puszta formalitásnak. Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerdán hozta nyilvánosságra döntését csaknem harminc uniós missziós poszt betöltéséről. A szokásos váltások miatt megüresedett posztok között van néhány nagy jelentőségű is, így az EU kínai, japán, brazíliai és dél-afrikai delegációjának irányítása. Az új tagállamokból mindössze négy sikeres pályázó akadt, míg Magyarországról egy sem. Ashton „némi problémaként” említette, hogy az új tagállamok jellemzően ugyanazokra a posztokra indították jelöltjeiket, akik így egymást ütötték ki a nyeregből. Kijelentését cáfolják azon hírek, amelyek szerint a visegrádi négyek, illetve Bulgária és Románia egyeztettek.
Az EP külügyi bizottságának tagjai októberben meg kívánnak hallgatni több újonnan kinevezett nagykövetet. A Kínába, Grúziába, Japánba, Libanonba és Pakisztánba kijelölt uniós nagykövet, illetve az EU szudáni különleges képviselője számíthat arra, hogy az EP külügyi bizottsága előtt vizsgázik.
Kulcsfontosságúnak nevezte Jerzy Buzek, az EP elnöke azt a szabályozást, amit tegnap fogadott el az Európai Parlament Strasbourgban a földgázellátás biztonságáról. A nagy többséggel elfogadott javaslat eredményeként az európai háztartások a jövőben arra számíthatnak, hogy vész esetén sem szakad meg a gázellátásuk. Az új szabályok szerint ugyanis az EU tagállamai összehangolják földgázellátásukat és gondoskodnak a rendszerek összekapcsolásáról. A parlament döntésében előírja, hogy az európai gázvállalatoknak a rendkívüli hidegben is szavatolniuk kell a háztartások földgázellátását akkor is, ha egy héten át rendkívül alacsony a hőmérséklet. A szolgáltatóknak legalább egy hónapig kell a folyamatos földgázellátásról gondoskodniuk, akkor is, ha különösen nagy a földgáz iránti igény. Ugyanígy legalább egy hónapig biztosítaniuk kell a megszakítás nélküli gázellátást, még ha a földgázellátó infrastruktúra meg is hibásodik. Az egyes tagországok hatóságai négy évet kaptak arra, hogy ezzel az ellátási feladattal megbirkózzanak, de a határokon átívelő összekapcsolódást a szabályozás hatályba lépését követő három éven belül meg kell valósítani.
Megállapodás előtt. A Gazprom az év végéig megállapodást köthet a Wintershallal, a BASF kőolaj- és gázipari leányvállalatával az Oroszországból Európába menő, Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat gázvezetékben való részesedésről – írta tegnap a Kommerszant című orosz üzleti lap. (MTI)
Mutatjuk, így néz ki VV Fanni gyilkosa - videó