
origo.hu
Nem szórakozásból katapultált a pilóta – a szolnoki rendezvény nézői halálra rémültek
Lezárult a diplomáciai vita? Lezártnak nyilvánította tegnap a Japán és Kína között az elmúlt hónapban kiújult diplomáciai feszültséget a brüsszeli Ázsia–Európa-csúcstalálkozón tárgyaló japán delegáció, ugyanakkor jelezte, hogy az alapprobléma, a Kelet-kínai-tengerben található lakatlan szigetek hovatartozása továbbra sem rendeződött. A két ázsiai ország közötti légkör amiatt mérgesedett el, hogy szeptember 7-én a vitatott hovatartozású Szenkaku-szigeteknél egy kínai halászhajó összeütközött a japán parti őrség két hajójával. Ezt követően súlyos diplomáciai feszültség alakult ki Tokió és Peking között; a kapcsolatok egy része megszakadt, közös programok álltak le. (MTI)
Míg Nicolas Sarkozy, a G20-ak elnökségét átvevő francia államfő még hétfőn este, az EU– Ázsia-csúcs (ASEM) első napján „új pénzügyi rendet” javasolt, a tegnapi zárónapon Olli Rehn uniós gazdasági és pénzügyi biztos már csak a jüanról, a kínai pénzről beszélt, amikor felhívta pekingi tárgyalópartnereit, drágítsák valutájukat. Hozzátette, ha az euró továbbra is a globális átváltási árfolyamok hozzáigazításában aránytalan terhet visel, akkor az euróövezet felépülése gyengülhet. Márpedig Rehn, Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök hármas megbeszélése után úgy néz ki, ez lesz az övezet sorsa, mert Kína álláspontjából kimozdíthatatlannak látszik.
A jüan (renminbi) értékével már hosszú ideje az Egyesült Államoknak is baja van: mindkét kontinensen azzal vádolják Kínát, hogy annak árfolyamát mesterségesen tartják alacsonyan az olcsó exportárak fenntartása érdekében. Kína birtokolja egyébként a világ legnagyobb valutatartalékát. Jean-Claude Trichet ugyan „üdvözölte” azt a még júniusban hozott kínai döntést, hogy a jüant némileg felértékeljék, de azt mondta, annak árfolyamát tovább kell emelni.
Karel De Gucht európai kereskedelmi biztos tegnap azt nyilatkozta újságíróknak, hogy a kínai valuta értékével „valós a probléma”, de hozzátette, kételyei vannak a tekintetben, hogy nemzetközi nyomással ezen változtatni tudnak. Azt a véleményét is elmondta, hogy a jüan felértékelése inkább történhet inflációs nyomás hatására. A végső szót azonban még nem mondták ki, ugyanis az unió és Kína vezetői holnap folytatják brüszszeli tárgyalásaikat az ASEM-et követő kétoldalú, EU–kínai csúcson.
Nem szórakozásból katapultált a pilóta – a szolnoki rendezvény nézői halálra rémültek
Kilencéves kisfiú édesapját ölték meg Lovászpatonán
Júniusi pénzügyi horoszkóp: Szegedi Erika szerint ez a három csillagjegy különösen jól jár
Ennyi volt: kivonul Romániából a német cég, mindenkit kirúgnak – különös az indok
Ezzel el is dőlt Szoboszlai jövője? Súlyos döntést hozott a Liverpool edzője
Egy valamire egészen biztosan jó volt, hogy Magyar Péter elsétált Nagyváradra: kiderült, hogy mit gondol a határon túliak ügyében
Soros Alex a BLM-et éltette
Aron Pálmarsson bejelentette a visszavonulását – hivatalos
Akkora orosz támadás indult, hogy a NATO-gépeket is bevetették + videó
Szoboszlai nagy pillanata, ezek a felvételek bejárják a világot + videók
Egy szempillantás alatt robbant fel egy teherautó a kertvárosban + videó
Pintér Attila máris tudja, kik a felelősök a Vasas kudarcáért
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.