Murray féltve őrzött titkai

2010. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legyőzte Rafael Nadalt a torontói Rogers kupa elődöntőjében a még mindig csak 23 éves Andy Murray, a spanyol világelső hívei is megemelték a kalapjukat, tudniillik a skót teniszező azon kevesek közé tartozik, aki meg tudja akasztani a mallorcai csillag szokásos menetelését. No meg Roger Federerét is, hiszen a svájci klaszszist győzte le a fináléban (7:5, 7:5). Bár Grand Slam-címmel még nem büszkélkedhet, lassan ötéves hivatásos pályafutása alatt már tizenöt más egyéni címet szerzett, Nadalon és Federeren kívül verte már többek között Novak Djokovicsot és Andy Roddickot, ahogy az a világ egyik legjobbjához illik is.
A La Vanguardia című katalán lap újságíróinak becsületére legyen mondva, Nadal legyőzése után nagyon utánanéztek Murraynek. Eddig kevesen tudták, hogy koraszülött gyermekként egy születési rendellenesség kínozza: rendszerint az iskoláskor előtt csontosodik a térdkalács, de ez a fejlődési szakasz az ő esetében nem teljesen fejeződött be, és sokszor zavarja a megerőltető versenyek közben. Erről az érintett csak tavaly vallott először életrajzi könyvében.
Sőt, akad egy emléke, amelyről még kevesebben tudtak: a skóciai Stirling tanácsi kerületben fekvő Dunblane kisvárosban világra jött sportoló 1996. március 13-án, alig kilencévesen a szó szoros értelmében újjászületett. Ezen a napon egy elmeháborodott berontott a Murray fivérek általános iskolájába, és vaktában lövöldözni kezdett. A szomorú mérleg: tizenhat kisiskolás – Andy több osztálytársa és barátja –, valamint a tanítónőjük vesztette életét, majd a tettes magával is végzett. A későbbi teniszsztár és nála két évvel idősebb bátyja, Jamie (aki egyébként szintén ezt a sportot választotta, s főképp korosztályos versenyeken, majd párosban jeleskedett) éppen az iskolába tartottak, és hallották a lövéseket. Ennek ellenére bementek a tanintézménybe, ahol csak úgy menekültek meg, hogy bebújtak az igazgatóhelyettes íróasztala alá és ott remegtek az életükért. Az életrajzi könyvben Murray elárulta, hogy különösen az az emlék tért vissza gyakran, hogy egyszer ez a gyermekgyilkos, Thomas Watt Hamilton Andy mellé ült az édesanyja kocsijában.
A katalán újságírók szerint ma is érezhető a skótok büszkeségén, hogy ha meg is kopott benne a tragédia több részlete, tökéletesen tisztában van a ténnyel: ő és testvére könnyen barátai és osztálytársai sorsára juthatott volna. Később, amikor a szülők látták, hogy félénk, magába forduló és hallgatag fiuk képtelen feldolgozni az ámokfutást, úgy döntöttek, hogy az akkor már 14 éves tehetséget kiszakítják az emlékek börtönéből és beíratják abba a híres barcelonai tenisziskolába, amit még Emilio Sánchez és Sergio Casal alapított. A további eseményeket már nagyjából ismerjük: Nadal, Federer és Djokovics mögött jó ideje kibérelte a világranglista negyedik helyét. Bár a szeptemberi US Openen nem jutott be a nyolcaddöntőbe sem, talán nem lehetetlen megvalósítania élete álmát, a GS-tornagyőzelmet. Rémálmai ellenére sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.