Gondot okozott a szabályozás már az előző kormányzati ciklus idején is. Miközben az egyik jogszabály ugyanis előírta: bizonyos feladatokat – például az intravénás injekció beadását, az infúzió- vagy a katéterbekötést – csak licencvizsga birtokában végezhetnék az ápolók, ilyen vizsgát akkor még nem lehetett tenni, mert a szükséges jogszabály nem készült el időre. Ezért Székely Tamás korábbi szocialista egészségügyi miniszter elhalasztotta a rendelet hatálybalépését, így csak 2011 januárjától lett volna szükség licencvizsgára az említett tevékenységek ellátásához.
A napokban meg is kezdődnének azok a továbbképzések, amelyek végén az egészségügyi szakdolgozók megszerezhetnék a licencvizsgát. A képzésekre a napokban lehetne jelentkezni, csakhogy feltétel az érvényes működési engedély. Márpedig az erről szóló igazolást ezernyi ápolónak nem tudta időben kiadni az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal. A működési engedélyeket ötévente kell megújítani, ehhez az érintetteknek továbbképzéseken, tanfolyamokon kell összegyűjteniük a meghatározott pontszámot. Egyes tanfolyamoknak azonban – noha azok rég véget értek – még mindig nem határozták meg hivatalosan a pontértékét, így nem is tudják azokat beszámítani. Többek között emiatt kérték a szakmai szervezetek a rendeletek hatályon kívül helyezését. Úgy tudjuk, a döntés előkészítése megkezdődött a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyi Államtitkárságán. Az új szabályozás megszületéséig az a korábbi rendszer lép hatályba, amelyben a szóban forgó feladatokat az orvos írásos utasítása alapján végezhetik az érintettek.
Bugarszki Miklós, a Magyar Ápolási Egyesület vezetője is ezt a döntést várta. Mint azt lapunknak elmondta: a területet egyeztetések után újra kell szabályozni. Meg kell szüntetni a joghézagos helyzetet, s világossá kell tenni, hogy adott végzettséggel milyen feladatok végezhetők az egészségügyben.
Kihúzták az ötös lottót