Török kulacsozás

2010. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törökország a múlt héten katonai gyakorlatot tartott Kínával közösen, amelyet szemöldökráncolásokkal fogadott az Egyesült Államok. Egész eddig ugyanis Törökország légierejét elsősorban Izraellel közösen gyakorlatoztatta, a múlt heti teszteket is a zsidó állammal tervezte végrehajtani, ám a fennálló politikai problémák miatt végül Peking mellett döntött. A gond nem kizárólag Kínával van. Persze a felemelkedő erő mindenképp aggodalomra ad okot Washingtonban, a Népi Felszabadító Hadsereg fejlesztése, elemzők szerint túlságosan is ambiciózus egy csak védekezésre összpontosító országhoz képest, s az is riasztó a Nyugat szemében, hogy a kínaiak hatvanezer számítógépes konzolkalózt alkalmaznak, állítólag így készülve a kiberháborúra. A gondot inkább az jelenti, hogy Peking a közös gyakorlatra szánt repülőgépeit Pakisztánon és Iránon keresztül küldte, s tudni lehet azt is, hogy Kína és Irán között egyre erősebb a haditechnológiai együttműködés, amelybe Törökország is belecsöppent. Teherán rakétatechnológiát vásárolna Pekingtől, ha már az orosz fél nem szállította le a várt Sz–300-as légvédelmi rendszert az ENSZ-szankciókra hivatkozva. Persze Moszkva azért nem szívesen mondana le régi partneréről, ezért visszafizeti az előleget Teheránnak.
Törökország és Kína korábban már közösen kifejlesztett egy föld-föld rakétarendszert, s a Kína felé vezető iráni olajvezeték építésében is részt vesz Törökország. Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök a jövő héten látogat Ankarába, tovább erősítendő a meglevő kapcsolatot. Az egyre kifizetődőbb keleti társulás ütőkártya lehet Ankara kezében, nem is véletlenül kérdezte egy nappal korábban Recep Tayyip Erdogan török kormányfő: Az Európai Unió akarja-e tagként Törökországot, vagy sem? A 2002 óta az országot irányító Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) az európai integrációt szem előtt tartó programot követ, amelyet azonban Brüsszelben (és a tagországokban) nem díjaznak, a tárgyalási fejezeteket meg sem nyitják, az egyeztetések pedig évekig húzódnak. Törökország számára sem volna örömteli, ha kelet felé kellene fordulnia a nyugati visszautasítás miatt, így vélhetőleg Ankara minden erejével azon lesz, hogy a lehető legtöbbet szerezze magának kétkulacsos politikájával, de a végső voksot senki mellé nem húzza be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.