Becslések szerint a kórházba került betegek öt százaléka a gyógyszerek nem kívánatos mellékhatása miatt kényszerül kezelésre. A kórházi halálesetek sorában pedig ez az ok az ötödik. A súlyos helyzet enyhítésére az Európai Parlament Strasbourgban olyan tervet fogadott el tegnap, amely segítségével 2012-re összehangolt riasztórendszert építenek ki az unióban.
A tervek szerint országos és európai internetes helyeket hoznak létre, amelyeken a betegek saját nyelvükön tájékozódhatnak a gyógyszerek mellékhatásairól, és adott esetben gazdagíthatják is a gyógyszerre vonatkozó adatbázist azzal, hogy a saját maguk által tapasztalt, nem kívánt hatásokat jelzik. Linda McAvan, az Európai Parlamentben e terv brit jelentéstevője kifejtette, hogy az összegyűjtött adatok segítségével gyorsabban reagálhatnak akkor, ha egy gyógyszer olyan veszélyt jelent, amelyet nem vettek észre a forgalmazás előtt. McAvan szerint 500 millió ember esetében sokkal gyorsabb és könnyebb a nem kívánatos reakció felfedése, mintha minden tagország csak a saját területéről gyűjtene információt. A jelentéstevő felidézte a 2004 márciusában a forgalomból kivont Vioxx gyulladásgátló esetét is, ez az orvosság több ezer szívrohamot okozott. De megemlítette még a hatvanas éveket is, amikor a várandós asszonyoknak felírt Thalidomide alkalmazása miatt maradandó betegségekkel születtek csecsemők. A gyógyszer negatív hatására annak idején csak a kétezredik eset után jöttek rá, napjainkban pedig már néhány eset is elég ahhoz, hogy felfedjék a baj okozóját – tette hozzá McAvan.
Az elfogadott csomagterv szerint az összegyűjtött adatokat az Európai Gyógyszer Hivatalban értékelik, és ott döntenek a vészjelzés leadásáról, tehát a feladat nem azok kezében lesz, akik a gyógyszerek forgalmazásáról döntenek.
Egy francia zöldképviselő örömét fejezte ki, hogy a gyógyszeriparnak nem engedték meg e terület bekebelezését.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk