Egyszerű és átlátható legyen az elosztás, ez a legfontosabb – szögezte le Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke a többletforrással kapcsolatban. Mint mondta: bármilyen döntés is szülessen, annak lesznek nyertesei és vesztesei.
Többféle javaslatot vetettek már fel a különféle intézménytípusokat képviselő szakmai szervezetek. Az egyik verzió szerint az elvégzett teljesítmény alapján kellene osztozkodni, ezt tartaná jó megoldásnak például Stubnya Gusztáv, a Semmelweis Egyetem stratégiai főigazgatója, az Egyetemi Klinikák Szövetségének képviselője. Mint azt lapunknak elmondta: figyelembe kellene venni, hogy vannak olyan intézmények, amelyek lényegesen túllépik az előre meghatározott teljesítménykeretet, noha a többletmunkáért egyetlen fillér finanszírozást sem kapnak az egészségbiztosítótól. Az egyetemek is ilyenek, hiszen nincs lehetőségük továbbküldeni a betegeket.
Egy másik javaslat szerint a „szokásos” havi finanszírozásuk arányában jutnának az intézmények pluszpénzhez. Ezt támogatja például Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület vezetője, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója. Hasonló véleményen van Pásztélyi Zsolt, a szakrendelőket képviselő Medicina 2000 jelölt elnöke, noha arról egyelőre még nincs döntés, hogy a járóbeteg-ellátók is részesülnek-e a többletből.
Vannak olyanok is, akik azt szeretnék elérni, hogy a nagyobb adósságot felhalmozott intézmények arányaiban több pénzhez jussanak. Csiba Gábor és Pásztélyi Zsolt szerint azonban ezzel a rendszer igazságtalan volna azokkal szemben, akik nagy áldozatok árán drasztikusan visszafogták a költségeiket. Ráadásul szerintük ez a megoldás arra sarkallná az intézmények menedzsmentjét, hogy nyugodtan termeljenek adósságot.
Létezik egy olyan elképzelés is, amely több szempontot vegyesen venne figyelembe a forrás elosztásánál. A teljesítményen vagy a szokásos finanszírozáson kívül számítana az adósságállomány nagysága, illetve az is, hogy milyen szintű intézményről van szó – kisebb városi kórházról, vagy egyetemről –, ez utóbbiak több pénzre számíthatnának.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár tegnap komoly lépésnek nevezte az egészségügynek szánt 27,5 milliárd forintos többletforrást, de – mint mondta – egyelőre még nincs döntés annak elosztásáról. Arra a kérdésre nem adott egyértelmű választ, hogy a kórházakon kívül részesülnek-e a többletből az egészségügy más szereplői. Csak annyit mondott, hogy a szakrendelők szerves részét képezik az ellátórendszernek. Arra sem felelt, hogy a háziorvosok és az új mentőautókat remélő Országos Mentőszolgálat kap-e az összegből. Szócska nem zárta ki, hogy az ágazat az idén további pluszpénzhez jusson. Mint mondta: jelenleg házon belül végzik a padlás söprését.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját