Szinte minden vezető európai ország kormányának van kapcsolata a Hamásszal – állítja az ENSZ emberi jogi szervezetének egyik vezetője. Andrew Whitley kiemelte Svájcot, Norvégiát és Németországot, amelyek csendes viszonyt tartanak fenn a palesztin iszlamista mozgalommal. Az Európai Unió hivatalos politikája szerint addig nem tárgyalnak a szervezettel, amíg az le nem mond a fegyveres erőszakról, el nem ismeri Izrael állam létét és el nem fogadja a korábban aláírt palesztin–izraeli megállapodásokat. Whitley úgy látta, a kapcsolatok fenntartása szükséges ahhoz, hogy csökkenteni lehessen a gázai lakosok szenvedését. Lapunk is úgy tudja, hogy a Hamász Damaszkuszban élő vezetőivel szinte folyamatosan tárgyalnak nyugati diplomaták. Músza Abu Marzuk vezető Hamász-tisztviselő elismerte a nyugati kapcsolatokat, leszögezve, hogy az említett diplomaták 2006-ban megpróbálták a mozgalmat bevonni a békefolyamatba, ám az visszautasította a próbálkozást, mondván, szó sem lehet a palesztinok emberi jogainak korlátozásáról.
Andrew Whitley arra is rámutatott, hogy a menekülttáborokban élő palesztinoknak el kell fogadniuk, hogy soha nem térhetnek haza. A palesztinok Izrael 1948-as megalapítása óta hangoztatják, hogy nem adják fel a visszatérés jogát. Ma nagyjából 4,8 millió palesztin él menekülttáborokban, azon egymillió menekült leszármazottja, akiket az államalapítás idején üldöztek el az izraeliek.
A palesztin elnök a hét végén Rijádba repült, hogy a szaúdi uralkodót meggyőzze a palesztin állam kikiáltásának támogatásáról. Minthogy Szaúd-Arábia kiváló viszonyt ápol az Egyesült Államokkal, Mahmúd Abbász terve az, hogy a szaúdiakon keresztül bírja rá az amerikaiakat az állam elismerésére, kész helyzet elé állítva így az izraelieket.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó