Egy hatvanperces együttlét hétezer jenbe (17 ezer forint) került a masszázsszalonban egy húszas éveiben levő koreai szépséggel – írja a Japan Today –, amely nem számít drágának. Az üzletvezető Tak Zson Szukot azért tartóztatták le, mert a gyanú szerint megsértette a menekültekre érvényes szabályokat. Márpedig Tak és az összes alkalmazottja Észak-Koreából menekült. Az üzletasszony állítólag Dél-Koreában nem tudott érvényesülni, ezért Japánba utazott, ám a szigetország hírszerzése már egy évvel korábban felfigyelt rá. Szerintük Tak megszerezte a dél-koreai állampolgárságot, csatlakozott egy észak-koreai menekülteket támogató szervezethez, majd 2004-ben megérkezett Japánba, Szendai városába. Ott feleségül ment egy 70 éves emberhez, majd Tokióba költözött, elvált, és hozzáment egy hajléktalanhoz, feltételezhetőleg a tartózkodási engedély érdekében.
A trükkök sorozatának oka is van. A dél-koreai hatóságok már menekülését követően azt állapították meg, hogy Tak a nemzeti biztonsági osztály, az észak-koreai titkosrendőrség egyik igazgatóságának az ügynöke. Ennek a csoportnak az a feladata, hogy a kommunista országból elmenekülőket megkeresse külföldön, álcázásként pedig ő is menekültként adta ki magát. Tak ötlete nem egyedülálló, vele együtt egy másik észak-koreai nőt is előállítottak, aki szintén masszázsszalonokat üzemeltetett ugyancsak Tokió Ueno negyedében. A nyomozók szerint Sin Hi Jon szalonjai 2009 januárja és májusa között mintegy 100 millió jent fialtak, ebből 35 millió jent illegális úton átutaltak Észak-Koreába.
A koreaiak alkotják Japán legnagyobb nemzeti kisebbségét, 65 százalékuk a déli országrészt támogatja, 35 százalékuk az Észak híve. Utóbbi csoportot a Csongrijon nevű szervezet képviseli, amely elveti a házasságot a japánokkal, saját újságja, iskolái és egyeteme van, s Észak-Korea nem hivatalos nagykövetségeként működik. A japán éjszakai életben legalább 130 olyan lány dolgozik, akik a gyanú szerint Phenjan ügynökei.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó