A belgiumi hipermarketekben a hazai sörökből óriási kínálat fogadja a vevőket: a külföldön is népszerű Leffe-től – amelynek 6,6 százalékos karácsonyi változatát évente csak ebben a szezonban árusítják – egészen a „legközönségesebb” fajtákig, mint a Jupiler vagy a Maas. A polcok legvégén található ugyan néhány külföldi sörfajta – például a mexikói Dos Equis, a tequilával ízesített Desperados vagy néhány skót sör –, ám azok mind drágábbak, mint a belga sörök legtöbbje.
A Belgiummal határos Németország söreiből azonban semmit nem találunk. Holott a Brüsszelben élő külföldiek közül is sokan vennének azon ország söreiből, ahol a főzdék ma is követik a híres Reinheitsgebot, az 1516-ban megalkotott bajor sörfőzési törvény előírását, amely szerint a sörhöz csak vizet, árpát és komlót szabad használni. Nem így Belgium mintegy 125 sörfőzdéje közül jó néhány, ahol adalékanyagot is kevernek a sörhöz. Árban is kedvezőbb a német sör, nem beszélve az ízéről és a tisztaságáról. Tény viszont: Belgiumban a balliberális sajtó nem bélyegzi az itt működő belga vagy külföldi multikat „provinciálisnak”, nem támadja őket „protekcionizmus miatt”, amiért „kirekesztik” a német söripar termékeit a belga polcokról.
Lapunk az egységes uniós piac szívében tapasztalt korlátozott sörkínálat okát tudakolta az ország három nagy áruházláncától. A belga tulajdonú, nyolc országban jelenlévő Delhaize kommunikációs igazgatóságán kérdésünkre, hogy miért tartanak szinte kizárólag belga vagy olyan külföldi sört, amely drága, azt a választ kaptuk, a fogyasztók ezt keresik. Lapunkat ugyanakkor megnyugtatták, hogy hatalmas választék van belga sörökből.
A világ legnagyobb hipermarketlánca, a francia tulajdonú Carrefour belga központjában a kommunikációs igazgatóság munkatársa hasonló választ adott. Jelesül: „Azt a választékot nyújtjuk, amit a fogyasztóink keresnek.” Majd így folytatta: „Megnézzük, mi a kínálat a belga piacon – ahol ez óriási – és ez az első számú prioritásunk.” Amikor felvetettük, hogy lapunk olvasói netán feltehetik a kérdést, hogy nem kellene-e a Magyarországon működő szupermarketeknek is hasonló politikát folytatniuk árukínálatukban, a nyilatkozó munkatárs visszahívást ígért, hogy ellenőrizze, van-e olyan Carrefour Belgiumban, ahol kapható német sör. Mintegy tíz perccel később meg is tudtuk tőle, hogy a Malmedy városban lévő üzletükben árusítanak német sört. Arra a kérdésünkre, hogy ez nem azért van-e, mert az egykor porosz városka lakossága egyszerűen átmenne a német oldalra sört venni, a Carrefour embere nevetve tagadta lapunk felvetését.
Végül a Cora lánc kommunikációs részlegénél tettük fel kérdésünket, ahol a szóvivő hosszas gondolkodás után szintén elnevette magát, és azt felelte: „nagyon sok belga sört adunk el”, majd hozzátette, „hatalmas logisztikai központunk van Charleroi-ban, és az határozza meg, hogy milyen sört szállít boltjainkba”.
A Puskás Aréna ad otthont Magyarország története legnagyobb diplomáciai eseményének