Szerencsés Károly Ókovács Szilveszter kérdésére válaszolva azt mondta, hogy nincs a világon olyan átfogó történeti elemzés, amely a teljesség igényével tudná megfejteni egy korszak minden titkát. Ahány ember, annyiféle értelmezés. A hetvenes évek derekán született Máthé Zsuzsa például akkor világosodott meg, amikor megtudta, hogy azért nem kaphatja meg jó tanuló létére az iskola legnagyobb kitüntetését, mert nem munkás-paraszt származású. Eltékozolt évek voltak ezek, a langyos semmittevés akár kellemesnek is tűnhetett, de hitelesen fogalmazta meg a lényeget Nagy László Gyászom a Színészkirályért című verséből az a mondat, „hogy ekkora alázat már gyalázat”. Vagy Bereményi Géza és Cseh Tamás dala Valóság nevű nagybátyánkról, aki távozott. Máthé Zsuzsa szerint e korszak a problémák szőnyeg alá söprésével, a nemzet súlyos gondjainak alattomos elodázásával a történelem egyik legkárosabb rendszere volt, amelynek örökségétől most próbálunk először komolyan megszabadulni.
Novák Tamás, a Biszku Béláról szóló dokumentumfilm rendezője is veszélyesnek tartja az élő kádári örökséget. Szerinte áttételes értelemben akkor kapta meg az első indíttatást arra, hogy filmet készítsen a ma is büntetlen Biszku Béláról, a megtorlás és a hetvenes évek meghatározó alakjáról, amikor egyszer hazajött az óvodából, s elújságolta: „Apa, az óvó néni azt mondta, hogy van egy másik édesapám is, mégpedig Lenin elvtárs.” Ekkor az apa megfogta a fia kezét, s kijelentette, hogy most felnőttnek fogja tekinteni: „Lenin egy szörnyű diktatúra kalandor megteremtője volt, az embertelen terror ma is megnyomorítja Magyarországot, ám ha erről bárkinek is beszélsz, édesapádat – mert én vagyok az egyedüli édesapád – börtönbe csukják.” Mint emlékezett, ekkor érezte meg először, mi is az igazi Kádár-korszak.
Szerencsés Károly úgy foglalta össze könyvének üzenetét: téves azt hinni, hogy a véres és aljas Rákosi-korszak, majd az 1963-ban lezárult gyilkos Kádár-korszak után a diktatúra megpuhult. Csak differenciáltabb eszközöket alkalmazva tett tönkre életeket. A szocializmus akkor sem hozott volna fölvirágzást a nemzet számára, ha nem megy tönkre gazdasági értelemben. Ugyanis nemcsak a gyakorlati, hanem az embereket a hitüktől, a vallásuktól, a hazájuktól alattomosan megfosztó eszmei szocializmus is hamis, mint az egész semmi kis hitvány korszak, a hetvenes évek.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek