Rendőrkézen a WikiLeaks alapítója

Londonban letartóztatták Julian Assange-ot, a nagy botrányt kavaró WikiLeaks honlap alapítóját. Az ausztrál újságíró önként ment be a westminsteri rendőrkapitányságra, ahol azért várták, hogy válaszoljon a svéd hatóságok vádjaira, amelyek azt gyanítják, hogy augusztusban Assange szexuális jellegű bűncselekményeket követett el.

2010. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Julian Assange óvadék ellenében történő szabadlábra helyezését elvetette az ügyben eljáró londoni bíróság. A férfi kiadatási eljárása igen hosszadalmas lesz, ha egyáltalán megtörténik, vélik jogászok. A britek ugyanis csak akkor engedhetik át a svédeknek az újságírót, ha megalapozottnak találják az ellene felhozott vádakat, erről pedig egyelőre nincs szó. Assange-ot két svéd nő vádolta meg nemi erőszakkal, de ennek bizonyítása nagyon körülményes. Az ausztrál férfi jogi képviselői azt állítják, a nők beleegyeztek az együttlétbe, de az aktus során kiszakadt a férfi óvszere, amelyről ha nem tud mindkét fél, az Svédországban erőszaknak minősül. Assange mindenesetre tagadja, hogy erőszakot követett volna el, s azért küzd, hogy ne adják ki Svédországnak. Attól tart ugyanis, hogy a svédektől egyenesen Amerikába vezetne az útja, ahol viszont – a WikiLeaks által közreadott dokumentumok miatt – több törvényhozó a kivégzésére szólított fel.
Bár Assange nagyon sokat utazik, honlapját pedig sok ember készíti a világ több pontján, mégis ausztrál útlevél van a zsebében, így támogatói levelet írtak Julia Gillard ausztrál kormányfőnek, hogy védje meg az ország bajba került állampolgárát. Gillard azonban erre nem hajlandó, sőt azt is felvetette, hogy Assange útlevelét érvénytelenítik.
Az alapító tegnap vezércikket írt az Australian című napilapba, amelyben a tényfeltáró újságírást, a WikiLeaks tevékenységét védte meg. Assange szerint őt hazaárulással vádolták, pedig nem is amerikai állampolgár, Sarah Palin úgy vadásztatná le, mint Oszama bin Ladent, az amerikai szenátus előtt pedig ott az a republikánus kérés, hogy nevezzék Assange-ot „nemzetközi veszélyforrásnak” és bánjanak vele ehhez méltó módon. „A Gillard-kormány le akarja lőni a hírvivőt, mert nem akarja, hogy az igazság napvilágot lásson” – írja Assange, aki sérelmezi, hogy a saját kormánya nem védi meg őt.
A WikiLeaks közölte, az alapító letartóztatásától függetlenül folytatják munkájukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.