Vizsgálják Hagyó titkárának megbízását

Három gyanúsítottja van annak az eljárásnak, amely a börtönben ülő Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettes egykori titkárának a cégével kötött BKV-szerződés miatt folyik. A vállalkozást korábban a gazdasági tárca is alkalmazta: az MSZP-s Szanyi Tibor politikai államtitkárnak adtak jól fizető tanácsokat.

2010. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mangalicatenyésztők mint tanácsadók. Nemcsak a Kacu Kft.-vel kötött ötmillió forint alatti szerződést annak idején a Kóka-féle gazdasági minisztérium. A Magyar Nemzet korabeli összeállításából kiderült, hogy a mangalicatenyésztéssel és -értékesítéssel is foglalkozó Viva Média Holding Kft.-vel 2005 és 2007 között mintegy 14 millió forint értékben kötött szerződéseket a tárca. Médiaképzésre a Hardy Mihály (a Budapest Airport jelenlegi szóvivője, a rendszerváltás előtt a köztévé moszkvai tudósítója) és volt felesége érdekeltségébe tartozó Hard News Bt. kapott felkérést, míg politikai beszédek írására a neokonzervatív irányultságú Political Capital. Különösen érdekes volt az a szerződés, amelyet a Zólyomi Fővállalkozó Kft.-vel kötöttek online és elektronikus hírfigyelésre 2005–2006-ban 2,2 millió forint értékben: ugyanis a cég – tevékenységi körei alapján – inkább egy építőipari vállalkozásnak tűnik. Kíváncsiak voltunk, hogy az elszámoltatási kormánybiztos vizsgálja-e ezeket a szerződéseket. Megkeresésünkre Budai Gyula általánosságban azt mondta: minden olyan megállapodást kivizsgálnak, amellyel kapcsolatban visszaélés gyanúja vetődik fel és megteszik a szükséges jogi lépéseket.


Két egykori BKV-s és egy fővárosi vezetőt is hűtlen kezeléssel gyanúsítanak a miatt a tanácsadói szerződés miatt, amelyet 2007-ben az akkor Antal Attila vezette közlekedési vállalat kötött egy MSZP-s politikus cégével, a Kacu Kft.-vel. A bűncselekménygyanús megállapodást a BKV még tavaly decemberben küldte meg – számos más jogsértőnek vélt szerződéssel együtt – a Budapesti Rendőr-főkapitányságra (BRFK). A rendőrség úgy ítélte meg, hogy a szerződés teljesen szükségtelen volt, ezért hűtlen kezeléssel gyanúsították meg (többek között ezen ügy miatt is) Antal Attila akkori BKV-vezérigazgatót, Regőczi Miklós volt kommunikációs vezérigazgató-helyettest, illetve Lelovics Ottót, Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettes kommunikációs igazgatóját.

*

A büntetőeljárás időközben átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre, amelynek szóvivője, Fazekas Géza lapunknak elmondta: egy mindösszesen 300 ezer forint értékű kommunikációs szerződésről van szó.
A Kacu Kft. – amelyet tavaly január óta Orbitor Kft.-nek hívnak – ügyvezetője és többségi tulajdonosa Tiner György, aki 2006 és 2010 között MSZP-s önkormányzati képviselő volt a XII. kerületben, s nem mellékesen Hagyó Miklós parlamenti titkára. A társaságnak tagja még Tiner György testvére, Enyedi-Tiner Klára is.
Tiner György lapunknak elmondta: 2007 elején a HÉV-tarifák emelésekor kérték fel, hogy készítsen szakmai és tájékoztató anyagokat. Arra a felvetésünkre, hogy a nyomozó hatóság szerint a megbízás teljesen szükségtelen volt, Hagyó Miklós extitkára azt válaszolta: ezt ő nem tudja megítélni, viszont ami munkát kiszabtak neki, azt ő – állítása szerint – maradéktalanul elvégezte. Emlékei szerint Regőczi Miklós kommunikációs vezérigazgató-helyettes jelölte ki neki a tennivalókat. Kérdésünkre, miszerint kihallgatták-e őt a büntetőügyben, nemmel válaszolt.
A Kacu Kft. korábban a Kóka János (SZDSZ) vezette Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól is kapott jól fizető megbízást. Amint arról lapunk beszámolt, az MSZP-s képviselő cége 2006-ban mintegy hárommillió forintért adott tanácsokat Szanyi Tibor (MSZP) akkori politikai államtitkárnak. A cég bruttó órabére 5040 forint volt. Külön érdekesség, hogy a Kacu Kft.-t 2006. január 6-án jegyezte be a cégbíróság, ennek ellenére a minisztérium már hét nappal a bejegyzés előtt, 2005. december 30-án szerződést kötött a társasággal.
Tiner György azzal magyarázta a tanácsadói szerződést, hogy ő igazából a minisztérium alkalmazottja lett volna, de mivel akkoriban éppen létszámstopot rendeltek el a tárcánál, ilyen külsős szerződésekkel oldották meg a tanácsadók – így az ő cégének – az alkalmazását. Mint mondta, naponta bejárt a minisztériumba. Vállalkozásának jövőjéről azt mondta: a tanácsadás helyett átállnak a kiskereskedelemre. A cégbírósági adatbázis tanúsága szerint a Kacu Kft.-t a 2009. január 27-i közgyűlésen átkeresztelték Orbitor Kft.-re, és a társaság törzstőkéjét hárommillió forintról 500 ezer forintra szállították le tőkekivonás céljából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.