Az idén május huszadikáig látható Gyurkovics-emléktárlat középpontjából a költő összevont szemöldökű mellszobra, Zsin Judit alkotása köszönti a látogatót a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) kiállítóterében. Mintegy húsz képzőművész, többek között Gross Arnold, Bertalan Tivadar, Szkok Iván, Madarassy István művei örökítik meg a reneszánsz sokoldalúságáról híres művészt.
Ki is Gyurkovics Tibor? – tette fel a kérdést E. Csorba Csilla, a PIM főigazgatója, köszönetet mondván a költő özvegyének, Gyurkovics Györgyinek a gondosan komponált tárlat anyagáért. E. Csorba Csilla felidézte az író alakját, aki minden műfajban – versben, prózában, drámában, esszében, publicisztikában – maradandó életművet hagyott maga után. Gyurkovics szellemi örökségének szerves része a művek mellett a Lyukas óra című irodalmi folyóirat, az azonos című televíziós műsor, a Digitális Akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia is. Fráter Zoltán irodalomtörténész novellában örökítette meg személyes találkozását Gyurkoviccsal. Kevés olyan emberrel találkozott, akinek egyénisége olyan egyértelműen tükrözte volna a nagy formátumú írót, mint Gyurkovics Tiboré. – A költő lényével a szó szoros értelmében megtelt a Lyukasóra szerkesztősége – emlékezett az irodalomtörténész.
Győrffy Gergely hegedűművész virtuóz játékával mutatta meg, hogyan adhatja vissza a muzsikus a legbonyolultabb gondolati versek hangulatát is. Ráckevei Anna színművész érzékenyen szólaltatta meg többek között a Liszt Ferenc című Gyurkovics-költeményből a legfontosabb mondatot: „Az egészet akarom, mint a Ludwig.” Gyurkovics valóban teljes életet élt és a teljesség jegyében is alkotott, akár Ludwig van Beethoven – mondta Pató Róza szobrászművész az est másik vezérgondolatát.

Elítélték Gyárfás Tamást