Tegnap tartották brüsszeli tanácskozásukat az uniós tagországok szociális, illetve munkaügyi kérdésekben illetékes miniszterei Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium felzárkózásért felelős államtitkára elnökletével, aki Andor László foglalkoztatatásért felelős biztossal együtt tartott sajtótájékoztatót az eredményekről. A Foglalkoztatási, Szociális, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács (EPSCO) ülésén a romák helyzetével kapcsolatos előterjesztést Andor László és Viviane Reding bizottsági alelnök terjesztette be. Andor a tanácskozás után hangoztatta, a magyar kormány mindent elkövet azért, hogy a mostani tanácsülést követően a tagállamok még a magyar elnökség alatt, június második felében elfogadják a dokumentumot. Ha ez megtörténik, akkor az elfogadott döntésnek megfelelően a tagállamoknak ez év végére be kell nyújtaniuk nemzeti romastratégiájukat, amelyek végrehajtását az EB figyelemmel kíséri és támogatja majd.
Balog Zoltán a miniszterek megállapodásáról elmondta, a romák integrációját célzó nemzeti, európai és nemzetközi szintű erőfeszítések ellenére a romák közül sokan mélyszegénységben, erős társadalmi kirekesztésben élnek, miközben akadályoztatva vannak abban, hogy gyakorolják alapvető jogaikat. Társadalmi diszkriminációjuk azt jelenti, hogy korlátozottan férnek csak hozzá a minőségi oktatáshoz, munkahelyekhez és szolgáltatásokhoz. Jövedelmi szintjük alacsony, rossz körülmények között laknak, rossz az egészségi állapotuk, és az átlagnál alacsonyabb a várható élettartamuk. Elmondta, ez a helyzet nemcsak a romákat érinti, de ennek gazdasági költségét az egész társadalom megszenvedi az emberi tőke elvesztegetése és a termelékenység kiesése szempontjából. Közölte, a miniszterek egyetértettek abban, hogy minden tagállamnak a romák arányszámának és helyzetének megfelelően kell megtennie erőfeszítését. Andor László biztos a miniszteri tanácsülésen hangsúlyozta, a roma népesség a társadalmi kirekesztés legnagyobb lélekszámú áldozata Európában, helyzetük nemcsak nehéz, de látványosan romlott is az elmúlt években. A magyar biztos szerint ezt a negatív folyamatot azonnal vissza kell fordítani. Hozzátette, bizottsági kezdeményezéssel és a magyar elnökség aktív hozzájárulásával ez a kérdés végre az európai politika napirendjére került, ezt ki kell használni, és a témát napirenden kell tartani folyamatos monitorozás mellett, hogy az Európa 2020 stratégia szellemében az európai romák helyzete is érdemben javuljon.
Elfogadott Agenda. Az EU területfejlesztési miniszterei tegnap Gödöllőn elfogadták a kiegyensúlyozott területi fejlődést célzó, Területi agenda 2020 című uniós iránymutatást, amelynek célja a területi szempontok beépítése a regionális és szakpolitikákba. Fellegi Tamás, a tanácsülést elnöklő nemzeti fejlesztési miniszter a megbeszélések után hangsúlyozta: a 2007-ben elfogadott első területi agenda értékelése és felülvizsgálata a magyar EU-elnökség egyik kiemelt feladata volt, amely sikeresen lezárult. Közben Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes és Pintér Sándor belügyminiszter a magyar uniós elnökség részeként egyebek mellett a vízummentességről, az Oroszország és az EU közötti migrációs párbeszéd beindításáról és a szervezett bűnözés elleni harc kérdéseiről tárgyalt tegnap Szentpéterváron. (MTI)
Gulyás Gergely nevetségessé tette Magyar Pétert, így reagált Magyar ámokfutására