Barack Obama olyan beszédet mondott csütörtök este, amellyel minden érintett elégedetlen volt. Az arab lapok felháborodottan írják, hogy az amerikai elnök egyértelműen kiállt Izrael mellett, elutasítja a palesztin állam kikiáltását szeptemberben, s nem beszél Jeruzsálemről. Az izraeliek a fejüket fogják: Obama visszaűzi őket a ’67-es határokig, voltaképp elismeri a menekültek visszatérési jogát, mint ahogyan azt is, hogy Kelet-Jeruzsálem lesz Palesztina fővárosa. Pedig Obama tulajdonképpen Izraelnek adott igazat, s arra szólított fel, hogy a felek térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz. Ez eddig sem működött, és vélhetően ezután sem fog. A régi határokhoz való visszatéréshez hozzátette, területcserékkel megoldható a telepfürtök megtartása Izrael számára, s az is izraeli kérés volt, hogy a fontos ügyekről – például Jeruzsálem – majd később egyeztessenek.
Való igaz, hogy Obama említést tett a ’67-es határokról és a független palesztin államról, s azt is megismételte, hogy nem tartható fenn a status quo. A palesztin állam kikiáltását azonban most nem támogatja, pedig ő is látja, hogy az elindult lavinát nem lehet így megállítani. A palesztin elnök tervei évek óta érlelődnek, s most szeptemberre hirdette meg az állam ENSZ-közgyűlés általi elfogadását. A palesztinok erre készülnek, már nem lehet arra kérni őket, hogy bízzanak a béketárgyalások sikerében.
Netanjahu mégis dühös, mivel láthatóan nem vele képzeli el a jövőt az amerikai elnök. Ám ne feledjük, Obama nem nevezte illegálisnak a megszállt területen épülő telepeket, pedig épp most döntöttek úgy Jeruzsálemben, hogy a szent város keleti felén újabb 1500 lakást építenek.
Menczer Tamás üzent a magyargyűlölő Manfred Webernek