Harminc kiadó hétezer kötetéből, köztük hetvenöt újdonságból válogathatnak a látogatók a budapesti Ferenciek terén hivatalosan tegnap megnyílt XIX. Szent István-könyvhéten. A megnyitó alkalmából átadták a Stephanus-díjakat is. A Szent István Társulat és a Stephanus Alapítvány elismerését az idén Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsektől, az alapítvány fővédőjétől és Spányi Antal székesfehérvári megyés püspöktől, az alapítvány elnökétől Reinhard Marx münchen–freisingi bíboros érsek és Hárs Ernő József Attila-díjas költő-műfordító vehette át. A díjat azoknak adományozzák, akik műveikkel az egyetemes keresztény értékrendet szolgálják.
Az 1953-ban született Reinhard Marx bíboros könyvhétre kiadott A tőke című könyvének üzenete Csaba László akadémikus laudációja szerint a kirekesztettség tragédiáját járja körül. A bíboros vallásfilozófiai, gazdasági tárgyú életművének másik vezérfonala XVI. Benedek pápa gondolata: senki sem felesleges, mindnyájan Isten képét hordozzuk. A másik kitüntetettről, Hárs Ernőről Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke méltatásában úgy fogalmazott, mindvégig a „hit csapásán haladt emberként és költőként”.
A fesztivál kínálatában tallózó Sarbak Gábor és Rózsa Huba professzor méltatása szerint a díjazottak művei mellett a könyvhét slágerének ígérkezik XVI. Benedek pápa A názáreti Jézus című kötetének harmadik kiadása, amelynek első két kiadása pillanatok alatt elfogyott, illetve Czigány György 80 nyár című verskötete is. Farkas Olivér költő, a Szent István Társulat igazgatója zárszavait idézve a Szent István-könyvhét ökumenikus fesztivállá vált, amelyet minden magyarországi felekezet elfogadott. A mustra helyszínén, a Ferenciek terén péntekig délutánonként összesen negyvenöt szerző dedikálja könyveit. Szombaton a szervezők külön programmal készülnek: egész napos gyermekirodalmi műsor, játszóház, koncert műsor várja majd a családokat.
Gulyás Gergely nevetségessé tette Magyar Pétert, így reagált Magyar ámokfutására